В Україні житло дорожчає

Цим влітку спостерігається небувале пожвавлення ринку нерухомості, відзначають експерти.

Зростання кількості укладених угод від місяця до місяця явно проглядає в останні півроку.
Ця тенденція не могла не позначитися на цінової політики ринку нерухомості, так як вартість “квадратів” зросла – в межах 5-7%, кажуть ріелтори.

“Якщо ще взимку і навесні ті квартири, що виставлялися на 3-5 тисяч доларів вище середнього по ринку пропозиції, то вони могли “висіти” в оголошеннях місяцями, тому що покупець вважає кожну копійку. У підсумку продавцю доводилося або знижувати ціну на житло до цікавого для покупця рівня, або чекати того, хто запропонує необхідну суму”, – пояснює ріелтор Ганна.

“Однак цього літа населення, налякане ініціативами влади, вже веде себе по-іншому. Пожвавилися і продавці, і покупці. І продавці готові йти на адекватний торг – в межах до 3 тисяч доларів , хоча раніше більш звичним був торг в 1-1,5 тисячі доларів. Та й покупець вже згідливіший і готовий платити за квартиру на 3-5 тисяч доларів більше, якщо варіант сподобався, так як боїться його втратити”, – повідомила вона.
На думку аналітиків ринку, цей невеликий сплеск цін, який, до речі, спостерігається і в столиці, і в регіонах, є тимчасовим.

“За родом своєї діяльності мені доводиться багато спілкуватися з продавцями, і покупцями. І багато з них поспішають купити-продати житло найближчим часом. Адже люди не знають, як буде працювати ринок нерухомості після реалізації ініціатив влади. І тут багато гравців вважають, що після того, як ринок житла змушений буде жити за новими правилами, то слід чекати не тільки суттєвого зниження кількості угод, але і, можливо, здешевлення вартості житла. В принципі, це цілком реально, оскільки галузь не готова ініційованим владою нововведень”, – висловив свою точку зору ріелтор Олексій.

В цілому, якщо узагальнити різні думки експертів з приводу можливого зниження цін на житло, то діапазон прогнозів досить широкий – від 5 до 15%. І такий тренд зниження може стартувати вже восени, кажуть аналітики. Правда, різкого обвалу не варто очікувати, кажуть експерти.

“Швидше за все, зниження цін може йти плавно, так як ринок нерухомості буде намагатися “намацати” нове “дно”. І тут можливі будь-які варіанти цінового поведінки ринку. Наприклад, якщо на “вторинці” буде складно укладати договір купівлі-продажу, а ціни для покупців будуть нецікавими, тоді люди почнуть більше вивчати можливості придбання житла на первинному ринку. І тоді “вторинка” подешевшає через ослаблення попиту, а “вторичка”, навпаки, подорожчає через посилення попиту”, – говорить агент нерухомості Ганна.

“Але якщо ринок нерухомості пристосується до нових законодавчих змін, ситуація може залишитися незмінною і стабільною, за винятком якихось окремих параметрів”, – зазначає експерт.