В Україні ввели жорсткі штрафи за правопорушення у сфері містобудування

З сьогоднішнього дня в Україні набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності».

Він передбачає збільшення розмірів штрафних санкцій за правопорушення у сфері містобудування і їх диференціацію в залежності від категорії складності об’єкта, а також персональну відповідальність окремих виконавців.

Відповідно до закону, зокрема, штраф для громадян-замовників об’єкта будівництва за порушення норм законодавства, будівельних норм, державних стандартів, правил та затверджених проектних рішень під час будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель чи споруд збільшується до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг), тоді як в даний час діє норма штрафу від 10 до 50 нмдг.

У разі якщо протягом року подібні дії вчинені повторно, то штраф для замовників об’єктів будівництва та посадових осіб становитиме 100 нмдг.

Крім того, документ передбачає стягнення штрафу з замовників будівництва та посадових осіб у розмірі 400 нмдг за виконання підготовчих робіт без повідомлення про їх початок, а також за зазначення недостовірних даних у повідомленні про початок виконання цих робіт. При цьому виконання підготовчих робіт без реєстрації відповідної декларації передбачає штраф у розмірі 1 тис. нмдг.

Закон також передбачає штрафування замовника будівництва та посадових осіб за виконання будівельних робіт без повідомлення у розмірі 100 нмдг.

При цьому парламент встановив штрафи за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок їх виконання залежно від категорії складності об’єкта, які становлять від 1 тис. нмдг для об’єктів I категорії до 7 тис. нмдг для об’єктів V категорії.

Закон вводить персональну відповідальність головного архітектора (інженера) проекту за передачу замовнику проектної документації, розробленої з порушенням законодавства, заниженням категорії складності об’єкта та ін. За такі порушення доведеться заплатити штраф у розмірі 5 тис. нмдг.