В Україні вартість квартир буде визначати Фонд держмайна?

До Нового року у ФДМ повинні затвердити мінімальну вартість квадратного метра житла в різних містах України.

Ринок нерухомості, який ніяк не може вийти з застою, отримує сюрприз за сюрпризом. Ще минулого місяця збиралися ліквідувати БТІ, змусивши українців панічно переоформляти квартири.

На щастя, передумали. Тепер збираються ввести мінімальні ціни на житло – вартість квадратного метра в різних регіонах України має затвердити Фонд держмайна.

Мовляв, ціни, за якими оформляють операції купівлі-продажу квартир, в декілька раз нижче від тих, за якими квартиру продають в дійсності. Враховуючи, що відрахування в Пенсійний фонд (1%) розраховують саме з офіційною вартості, бюджет ПФ недоотримує…

«Не знаю, як саме будуть визначати мінімальні ціни, але очевидно, що мова йде про те, щоб підвищити збір в Пенсійний фонд і держмито. Звичайно, таке нововведення відлякає покупців, які зараз і так не надто активні, – каже спеціаліст з нерухомості Роман Андрусяк.

– З іншого боку, не можна сказати, що всі угоди укладалися за оцінкою БТІ. Частина клієнтів, навпаки, зацікавлена, щоб в угоді була зафіксована ринкова вартість. У будь-якому випадку повинні прийти до експертної оцінки житла, а не введення мінімальних цін».

Також, на думку експертів, уряду варто звернути більше уваги на офшорні схеми і використання офшорів при угодах купівлі-продажу нерухомості, враховуючи популярність такого напрямку як офшори сейшели.

В тому, щоб в угоді були зафіксовані ринкові ціни, зацікавлені перш за все люди, які планують застрахувати своє майно – тоді вони можуть розраховувати на великі компенсації.

«Поки що Фонд держмайна затвердив лише рекомендації щодо визначення мінімальних цін. Будуть вказувати конкретні мінімальні ціни на горілку, не знаю. Це якось нелогічно.

Адже квартири однакової площі в одному будинку можуть суттєво відрізнятися в ціні – в залежності від стану, – каже спеціаліст з нерухомості Вероніка Яремко. – Мене смішить сама формулювання: встановлення мінімальної ринкової вартості. Це нонсенс.

Як можна забороняти нотаріуса оформляти угоди купівлі-продажу, якщо вартість нижче мінімальної? Ціну на житло повинен встановлювати власник. Я можу мати причини на те, щоб продати свою квартиру за символічну суму. Може, мені терміново потрібні гроші, або продаю близьким знайомим. Це моє право.

У моїй практиці був випадок, коли двокімнатну квартиру на Левандівці продали за 15 тисяч доларів. Про неї ходила недобра слава: говорили, колишній господар повісився, дружина потонула у ванній… У сфері оцінки майна, у тому числі і нерухомого, є дійсно багато зловживань. Але з ними треба боротися іншими методами».