В Україні створюється єдина база звітів про оцінку майна

У січні-лютому 2013 р. очікується розробка пакету нормативних ініціатив для удосконалення зпистемы оцінки майна (в тому числі — в цілях оподаткування) та визначення чіткого механізму реалізації у даній сфері норм Податкового кодексу, Закону про Фонд держмайна України та інших регуляторних актів.

Урядове розпорядження уряду з цього питання було прийнято 9 січня 2013 р.,повідомляє прес-служба Мін’юсту на офіційному сайті Кабміну.

У повідомленні з посиланням на міністра юстиції Олександра Лавриновича стверджується, зокрема, що в результаті прийняття зазначених актів планується підвищення якості оціночних послуг, створення зручної системи оцінки і посилення держконтролю у даній сфері.

При цьому передбачається виділення оцінки майна у фіскальних цілях в окремий напрям (спеціалізацію). І планується, що діючі оцінювачі, які заявили про намір працювати у даному напрямку, отримають таке право автоматично. Також очікується, що до цієї діяльності будуть допущені фізособи з вищою освітою — після навчання та складання кваліфікаційного іспиту.

За інформацією прес-служби Мін’юсту, у найближчих планах — прийняття відомчих нормативно-правових актів, що визначають правила організації системи зовнішнього контролю якості оціночних послуг. Передбачається забезпечення дотримання єдиних стандартів оцінки при нарахуванні та сплаті податків та інших обов’язкових платежів, а також впровадження порядку електронної та інформаційної взаємодії оцінювачів, введення єдиної бази звітів про оцінку для цілей оподаткування.

Нагадаємо, що в листопаді 2012 р. Комітет Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики рекомендував прийняти за основу урядовий законопроект №10645, що передбачає принципові зміни в порядку оподаткування операцій з об’єктами нерухомого майна, зокрема — у статті 172 Податкового кодексу. У поясненнях профільного комітету ВР до законопроекту уточнювалося, що ця ініціатива обумовлена необхідністю вирішення проблемних питань оцінки нерухомого майна для цілей оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих від продажу такого майна». А зі змісту документа випливало, що Кабмін претендує на одержання права впливати на визначення оціночної вартості об’єктів нерухомості (від неї, відповідно, «відштовхуються» договірні ціни). Однак 12 грудня 2012 р. резонансний законопроект №10645 був відкликаний з ВР.