В Україні спроститься реєстрація самобудів

Законопроектом №2252 запропоновано запровадити спрощену процедуру оформлення права власності на приватні будинки та прибудови, будівництво яких закінчено до 5 серпня 1992 року.

Порядок і умови прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва вперше були встановлені постановою Кабміну від 5 серпня 1992 року №449. Таким чином, питання про придбання права власності на приватні житлові будинки з господарськими будівлями та спорудами, які побудовані до зазначеної дати, не врегульовано на рівні закону.

Поряд з цим, в регіонах та сільській місцевості знаходиться багато таких будинків, які існують тільки фактично, але не юридично.

Даним законопроектом пропонується запровадити спрощену процедуру оформлення прав власності на зазначені об’єкти нерухомості – вони не будуть прийматися в експлуатацію, а оформлення прав на них буде відбуватися тільки на підставі технічного обстеження, яке здійснюється безоплатно територіальними органами Держархібудінспекції та виписки з поземельної книги.

Такі зміни передбачається внести до розділу V Прикінцевих положень закону про регулювання містобудівної діяльності, і стосуватися вони будуть закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них.

Крім того, запропоновано доповнити закон про держреєстрацію речових прав на нерухоме майно розділу V “Прикінцеві та перехідні положення”, в якому зазначити, що свідоцтва про право власності на вищевказані об’єкти видаються особам, за якими закріплені особові рахунки в поземельних книгах.

А в закон про судовий збір пропонується внести положення про те, що до 31 грудня 2017 року ставка судового збору із спорів майнового характеру – за подання позовів про визнання права власності на спадкове майно (а саме, на закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року зазначені об’єкти) становить 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.