В Україні спростили правила перепланування квартир

Власникам квартир дозволили руйнувати стіни квартир.

Узаконити перепланування у власній квартирі стане легше. Київська влада збирається дозволити валити некапітальні стіни в квартирах і зменшити кількість папірців, щоб побороти корупцію.

НОВИНКИ

На сайті КМДА оприлюднено проект рішення про нові правила перепланування квартир, який депутати збираються до кінця року. В ньому є два кардинальні зміни: перше — перегородки в квартирах можна буде валити, не питаючи ніяких дозволів, друге — зі списку структур, в яких потрібно погодити всі інші зміни, викреслили главк архітектури.

«Всі стіни, які не є капітальними або несучими конструкціями, можна переносити. Зараз узаконити таку переробку практично неможливо. І всі, хто це зробив, є порушниками. Ми вирішили, що таку норму просто необхідно відмінити», — сказав нам депутат Київради, архітектор, член робочої групи при Мінрегіонбуді Андрій Миргородський. Що ж стосується дозволів на інші зміни, то їх буде давати лише РДА (зараз РДА, главк архітектури). «Всі зібрані документи принесете в районну адміністрацію, і в чітко встановлені терміни отримаєте відповідь», — розповів нам заступник головного архітектора Києва Андрій Вавриш. Правда, варто враховувати, що, як і зараз, залишаться неприпустимі речі.

ПОБОРИ

Насправді з проблемою узаконення перепланування стикаються багато при продажі, даруванні або оформленні спадщини квартири. Зробити це офіційно практично неможливо, можна тільки через хабарі або через фірми-посередники. За те, щоб отримати дозвіл на перепланування, просять від 4 тис. грн. «Дивлячись, що ви там пересунули: якщо фасадну стіну і з’єднали квартиру з лоджією, це обійдеться трохи дорожче, якщо знесли всі стіни і перебудували, то не менше 10 тис. грн», — сказали нам в одній такій фірмі.

ДОСВІД

Киянка Лідія Хозяїнова з Сирцю хотіла узаконити перепланування у власній квартирі. «У мене коридорчик приєднали до ванній кімнаті. Стінка, яку зруйнували і перенесли на 40 см, була некапітальної, але узаконити це я так і не змогла. Весь час говорили, що так не можна», — скаржиться пенсіонерка. «А ми робили кухню-студіо.

Спробували офіційно подати документи, але нам відмовили. Тепер ось думаємо, якщо продавати квартиру, то явно виникнуть проблеми», — говорить киянка Ірина. «Ми в трикімнатній хрущовці перенесли дверний проріз в спальні. Але отримати документи, щоб оформити дарчу, потім так і не змогли. Так що якщо спростять процедуру, думаю, що дуже багато скажуть спасибі», — говорить Андрій. У мерії уточнюють: коли нові правила вступлять в силу, то ті, хто робив перепланування раніше, зможуть зітхнути з полегшенням: до них жодних претензій бути не повинно.

ДУМКА

Правда, архітектор Георгій Духовичний незадоволений таким рішенням. «Якщо дати волю, то перенесуть, що хочуть. Модно нині з’єднати кухню з кімнатою і зробити їдальню. Але вентиляція розрахована тільки на обсяг кухні, при витоку газу буде біда. Або переносять кухню і підключають витяжку до ванної — теж небезпечна суміш вологи і чадного газу», — каже Духовичний. А ось те, що дозволу з главку архітектури тепер брати не потрібно, архітектор вважає правильним — мовляв, у людей буде менше тяганини.

ЯК БУДЕМО УЗАКОНЮВАТИ

Щоб отримати дозвіл за новими правилами, потрібно подати свою РДА: заяву, копію паспорта, нотаріально завірену копію документа на право власності на квартиру (договір купівлі-продажу, зареєстрований в БТІ, наприклад), нотаріально посвідчена згода найближчих сусідів, згода жеку, довідка форми №3, витяг з техпаспорта БТІ та передпроектні пропозиції. Через 10 днів вам зобов’язані видати дозвіл, або мотивовану відмову. Нагадаємо, в 2003 році на Червоноармійській, 37, обвалився фасад відреставрованого будинку.

Тоді фахівці прийшли до висновку, що винні мешканці, які без всяких узгоджень займалися розбудовою квартир і знесли несучі стіни