В Україні розробили фінальну версію закону про податок на розкіш

Незабаром в Україні запрацює податок на майно.

Податок на нерухомість, який так і не запрацював на початку 2012 року у відношенні квартир площею понад 120 кв. м і будинків понад 250 кв. м, з 1 січня 2013 року буде скасований, пише Комерсант-Україна.

Замість нього в Податковому кодексі з’явиться податок на майно. Щорічно його будуть платити фізичні та юридичні особи – власники квартир загальною площею більше 200 кв. м і вартістю понад 1000 мінімальних зарплат (МЗ), тобто більше 1,09 млн грн виходячи з поточного розміру МЗ; котеджів, дачних і садових будинків – 500 кв. м і 2500 МЗ (2,74 млн грн); об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника – 600 кв. м і 3000 МЗ (3,28 млн грн).

Ъ зазначає, що уряд уже підтримав законопроект Про внесення змін до Податкового кодексу щодо оподаткування багатства і предметів розкоші. Мінфін зараз працює над стилістикою документа, після чого він буде переданий на розгляд парламенту.

Відповідно до законопроекту віце-прем’єр-міністра соціальної політики Сергія Тігіпка, розкішшю вважалися квартири і будинки площею від 200 кв. м і 400 кв. м відповідно.

Міністр фінансів Юрій Колобов прирівнював податок на розкіш до податку на нерухомість, тобто пропонував стягувати його починаючи з 120 кв. м для квартир і 250 кв. м для будинків. Від пропозиції Мінфіну залишилася тільки ставка податку — 0,5% оціночної вартості (мінус витрати на оцінку). Сума податку не зможе бути менше 2% МЗ за кожен квадратний метр житла, тобто мінімальна планка в квартирі площею 200 кв. м складе 4,4 тис. грн.

Зазначимо, що сплата податку в 2013 році буде здійснюватися виходячи з мінімальної зарплати, а тільки з 2014 року буде задіяна оціночна вартість.

Керівник комітету з законодавства, юридичних питань і стандартів Асоціації фахівців з нерухомості України Олександр Фомицький вважає, що не варто вводити податок, побудований на тіньових відносинах.

“Оціночна вартість – це суб’єктивна думка оцінювача, складена на підставі аналізу аналогічних продажів. Реальних цін і ринку немає – всі намагаються приховувати ціну угод. Тому буде можливість ухилитися від сплати податків”, – пояснив він, зазначаючи, що оцінну вартість можна знизити і на 50%.

Крім цього новий законопроект змінить і принцип оподаткування рухомого майна. Уряд пропонує відмовитися від прив’язки податку до об’єму двигуна, а стягувати податок на розкіш з легкових автомобілів і мотоциклів тільки в разі перевищення граничної вартості: понад 700 МЗ (765,8 тис. грн) – для автомобілів і 200 МЗ (218,8 тис. грн) – для мотоциклів. При цьому податком в розмірі 40% від вартості покупки всередині країни (плюс ПДВ при ввезенні) буде обкладатися тільки новий транспорт.

Планується, що додаткові надходження до бюджету від податку на багатство можуть скласти 500 млн грн на рік.
Експерти впевнені, що з міркувань політичної доцільності закон все ж таки приймуть до парламентських виборів, але він не запрацює навіть в 2013 році. Вони також вважають, що новий податок дозволить заможним громадянам вдвічі знизити податкові зобов’язання.