В Україні передноворічне зростання цін на квартири

На Новий рік хтось дарує дрібні дрібнички, а хтось- квартири. Їх, звичайно, дарує абсолютна меншість. Можливо, саме цим обумовлена тенденція зростання цін на київську нерухомість протягом останніх, як мінімум, двох тижнів.

Втім, все не так просто. Існує і ряд інших факторів, що провокують зростання вартості напередодні новорічних свят. Це і нові правила реєстрації права власності, та коливання курсу долара поряд з очікуваною девальвацією гривні.

По-перше, зміна функцій БТІ та правил реєстрації права власності однозначно вплинуть і на процедуру набуття права власності, і на стан ринку. Але поки що ніхто толком не знає, як. Державна реєстраційна служба запевняє, що нововведення значно упросят процедуру. Але наші громадяни традиційно не довіряють новим ініціативам з боку держави, а ЗМІ тільки підігрівають недовіру припущеннями про можливе зростання шахрайських операцій після введення нових правил. Та й ріелтори далеко не завжди розуміють, що буде після 1 січня, тому поспішають оформлювати операції до “години ікс”. І, по всій видимості, підганяють клієнтів — як не дивно, підвищенням цін.

З курсом долара і зовсім дивні метаморфози відбуваються. Спочатку нас лякали тим, що він буде зростати, і до кінця року зросте, як мінімум, до 9, а то і до 12 гривень за долар. Але ось, до кінця року залишилося всього нічого, а долар так і не піднявся вище позначки 8,2 грн., а останнім часом навіть намітилася тенденція до зниження його вартості. Та й урядова ініціатива щодо введення 10% податку на продаж валюти поки “заморожена”. Чи надовго-невідомо. Але потенційні покупці, боячись помилитися, вкладаючи гроші в нерухомість за існуючими на ринку цінами, схоже, вирішили відкласти покупку.

І, тим не менш, ціни на нерухомість в останні два тижні ростуть

Не значно, правда, але тим не менш. Середній зростання цін за останні два тижні склав 0,1%. Так, небагато, але на тлі стабільного середньорічного зниження та уповільнення активності на ринку, тенденція досить показова. Розглянемо, за рахунок чого відбувається цей ріст.

Насамперед, не за рахунок економ-класу. Найбільше загальна тенденція зростання проявилася в елітному Печерському районі. Всього 0,6%, але це — тільки за два тижні! І найцікавіше, що тут подорожчали до цього стабільно падають в ціні Печерський центр — 4,3% і Печерськ — 1,2%.

На 0,6% подорожчали квартири в Шевченківському районі — за рахунок прицентральних масивів Лук’янівки (0,8%) та Шулявки (0,3%).

Позитивну динаміку демонструють і інші прицентральні райони: Подільський — 0,4%, Солом’янський — 0,1%.

Крім того, на 2,6% подорожчали квартири на масиві Оазис-Оболонь — при негативній динаміці Оболонського району в цілому.

Що стосується кількості кімнат у квартирі, подорожчання у грудні ми спостерігаємо в тих таки дорогих сегментах: на 7,2% подорожчали чотирикімнатні квартири, на 6,7% — багатокімнатні, на 5,4% — квартири-студіо. При цьому вартість середніх і економ-сегментів залишилася на тому ж рівні.

Відчутний вплив на загальну картину зростання цін на квартири в грудні зробило подорожчання в сегменті новобудов на вторинному ринку — 0,9% за два тижні. І тут зростання теж відбувається аж ніяк не в економ-класі. Більше інших, квартири в новобудовах подорожчали у Подільському районі — на 5,1%. В абсолютних цифрах різниця становить $95 за квадратний метр. А це багато навіть для середньорічного показника. Подорожчання це, головним чином, відбувається за рахунок чотирикімнатних квартир у новобудовах на Подолі, виросли в ціні на 12,9%. У меншій мірі тенденція проявилася і в сегменті одно – і двокімнатних квартир на Вітряних горах — 6,8% і 2,3% відповідно.

Крім того, квартири в новобудовах останнім часом зростають в ціні в Солом’янському та Печерському районах

У Солом’янському зростання склало 0,5%, однак тут подорожчання спостерігається у різних сегментах у всіх масивах, однак чотирьох – та багатокімнатні подорожчали скрізь — від 1,4% на Солом’янці до 22,4% на Солом’янці (КПІ).

У Печерському районі вартість квартир у новобудовах зросла на 0,2%. При цьому на Нижньому Печерську трикімнатні квартири зросли в ціні на 7,3%, а двокімнатні-на 3,5%. На 1,4% подорожчали чотирикімнатні квартири і на 1,3% — однокімнатні на Печерську.

У Печерському районі, крім новобудов, подорожчали квартири в дореволюційних будинках — на 1,3%, і будинках серії “покращений цегла” — на 1,1%. А в Подільському — квартири в будинках серії “покращений цегла” — на 1,4%, і “стара панель” — на 0,5 %.

Як ми бачимо тенденцію зростання цін на нерухомість в передноворічний період на тлі загальної млявості ринку задають елітні квартири або близькі за характеристиками до цього сегменту. Безумовно, це багато в чому лише побажання продавців, цілком ймовірно, розраховують на поспішність покупців напередодні набрання чинності нововведень на ринку. Можливо, справа також і в декількох успішних угодах, укладених в останній тиждень і дають якусь ілюзію пожвавлення на ринку. А тому, швидше за все, після Нового року вартість квартир повернеться до листопадового рівня, а то і опуститься нижче.