В Україні хочуть ввести спеціальний режим інвестиційної діяльності

Україна потребує нових заходи щодо стимулювання інноваційної та інвестиційної діяльності. Це допоможе прискорити зростання економіки і мати можливість у перспективі вийти на середньорічні темпи зростання хоча б у 6-7%.

Про це заявив Секретар Ради національної безпеки і оборони України Андрій Клюєв, коментуючи слова прем’єр-міністра України Миколи Азарова про нову інвестиційну політику.

Андрій Клюєв повідомив, що в даний час органами виконавчої влади, із залученням вчених та за участю експертів Апарату РНБО, допрацьовується пакет законопроектів, метою яких є підвищення інвестиційної активності в реальному секторі економіки на всій території України. Він повідомив, що кілька законопроектів з цього пакету були прийняті парламентом 30 липня в першому читанні.

За його словами, головною метою пакета стимулюючих заходів є прискорення процесів модернізації, реструктуризації та перепрофілювання підприємств, будівництво нових виробництв на основі сучасних, в тому числі енергозберігаючих, екологічно чистих і наукомістких технологій. Крім цього, очікується подальший розвиток транспортної та загальної ринкової інфраструктури, повідомив Секретар РНБО України.

Найважливішим результатом реалізації підготовлюваних заходів він також назвав створення не просто нових робочих місць, а, в першу чергу, високотехнологічних і високооплачуваних робочих місць.

За словами Андрія Клюєва, пакетом документів пропонується на найближчі 10 років ввести на всій території України спеціальний режим інвестиційної діяльності. Цей режим буде покликаний стимулювати розвиток пріоритетних для нашої країни галузей економіки.

Пропонується звільнити в найближчі 5 років від оподаткування прибуток, отриманий від реалізації інвестиційних проектів на новостворених підприємствах, а також на діючих виробництвах, на яких відбулася реструктуризація, реконструкція чи модернізація, тільки в частині, одержаній від освоєння цих інвестицій.

А наступні 5 років пропонується з таких інвестиційних проектів вже стягувати податок на прибуток у розмірі 8%, повідомив Андрій Клюєв. У той же час, за його словами, прибуток, отримана в результаті інших господарських операцій та не пов’язана з зареєстрованими інвестпроектами, буде обкладатися податком на загальних підставах.

При цьому Секретар РНБО підкреслив, що кошти, звільнені від сплати податку на прибуток, повинні будуть направлятися на розширення виробництва, переоснащення матеріально-технічної бази підприємства, впровадження нових технологій або на погашення кредитів.

За словами Андрія Клюєва, також на найближчі 5 років пропонується дати можливість таким підприємствам при ввезенні на територію України обладнання та комплектуючих (якщо аналоги не виробляються в нашій країні), призначених для створення нового або реконструкції існуючого виробництва, розраховуватися з податку на додану вартість податковими векселями. Андрій Клюєв повідомив, що ще одним законопроектом пропонує звільнення операцій з імпорту цього устаткування від ввізного мита.

Секретар РНБО уточнив, що в разі, якщо інвестор не буде дотримуватися умов інвестпроекту і допустить, наприклад, нецільове використання цього обладнання, то державна реєстрація проекту буде скасована, і всі умовно нараховані податки в межах наданих йому пільг будуть стягнуті.

За його словами, пакет документів, який готується, містить обов’язкові умови для отримання преференцій з оподаткування та митного регулювання –встановлений мінімальний рівень сум вкладення капіталу в реалізацію інвестиційних проектів та кількості створюваних при цьому робочих місць з диференціацією за категоріями підприємств. Андрій Клюєв підкреслив, що це дасть можливість користуватися пільгами не тільки великим, але також середнім і малим підприємствам.

«Це продовження реалізації прийнятої в минулому році програми розвитку інвестиційної та інноваційної діяльності», – заявив чиновник.

У той же час, зазначив Секретар РНБО, заходи, що вживаються владою, вже дають перші результати – у поточному році вперше за 20 років почала зростати частка інноваційної продукції у вітчизняному виробництві. «Ми просто зобов’язані закріпити позитивні результати і прискорити ці процеси», – заявив Андрій Клюєв.

Він також зазначив, що, незважаючи на складнощі у світовій економіці, приплив прямих іноземних інвестицій в Україну порівняно з минулим роком збільшується – за перший квартал 2012 року надійшло понад 30% усього річного обсягу 2011 року. Однак, на думку Секретаря РНБО України, це ще явно недостатні обсяги для прискореного розвитку країни.

Незважаючи на те, що економічна ситуація України виглядає сьогодні непогано на тлі низки інших держав, дійсно, темпи розвитку та модернізації промисловості та сільського господарства повинні бути значно вище, заявив Андрій Клюєв.

Чиновник повідомив, що капітальні інвестиції в першому кварталі поточного року зросли на 23% порівняно з відповідним періодом минулого року і перевищили 48 млрд. грн. «На перший погляд, непогано. Але щоб впевнено крокувати в наступний технологічний уклад, нам потрібно на порядок більше інвестицій», – заявив Андрій Клюєв.
До того ж, за його словами, в першому кварталі поточного року капітальні інвестиції на 67% складали кошти самих підприємств, а кошти бюджетів всіх рівнів – менше 4%. Значно скоротилася питома вага в цьому обсязі позикових коштів.

Саме тому, на його думку, необхідно вдосконалювати механізми державного стимулювання інвестиційної діяльності. В якості прикладу він навів Китай, який, з’єднуючи комплекс інвестиційних стимулів, ефективну промислову та науково-технологічну політику, досяг високих темпів зростання власної економіки протягом багатьох років.