В Україні для середнього класу іпотека залишається єдиною можливістю придбати власне житло

Сьогодні на ринку нерухомості в Києві ціни досягли досить високих меж. З січня минулого року середня вартість 1 кв. м. збільшилася практично в два рази і склала приблизно $4000.

Ціни на житло дуже сильно варіюються і залежать від багатьох факторів. Квартири, що знаходяться в крокової доступності від метро, коштують набагато дорожче. У монолітних будинках квадратний метр найдорожчий – $5000, в “сталінках” трохи дешевше – $4500, а самими доступними за ціною залишаються панельні будинки, в яких 1 кв. м. коштує «всього» $ 3600. У київській області можна придбати дешевше житло: в середньому новобудови коштують $1900, що, звичайно обумовлено, віддаленістю від Києва.

Серед інших, менш значущих чинників, що впливають на ціну, варто відзначити загальний стан квартири, наявність сантехніки, пластикових вікон (а також вид відкривається з них), електропроводки. Всі ці деталі можуть лише незначною мірою впливати на вартість квартири, в цілому городяни вважають ціни на житло у рідному місті невиправдано завищеними… Продати квартиру в Києві, при цьому, легше ніж її купити.

Зарплата середньостатистичного жителя столиці не дозволяє накопичити на квартиру. Навіть якщо б ціни на житло не росли, на це пішло б багато років. Але збільшення вартості 1 кв. м. на 100% в рік робить цю задачу просто безглуздою. Звичайно, ми не можемо з упевненістю сказати, що такий шалений темп збережеться, але навіть уменьшись він наполовину – відкладання коштів з зарплати не дало ніякого результату.

Придбати квартиру тим, хто не має можливості придбати її відразу, можна з допомогою іпотеки. Іпотека – це система довгострокових кредитів, які видаються банками для придбання житла. Такі кредити на сьогоднішній день є практично у всіх великих банках столиці. У деяких з них реалізується програми «Доступне житло».

Перш ніж видати кредит, банк перевіряє платоспроможність позичальника. Доведеться заповнювати анкету і збирати численні довідки і документи. Після всіх формальностей банк розгляне кандидатуру і прийме рішення, чекати якого вам доведеться від 1 до 20 днів.

Кредитних програм дуже багато, умови в них – найрізноманітніші. А ось процентні ставки не дуже різняться: в основному пропонується 11-15%. Інший важливий момент – початковий внесок. Звичайно ж початковий внесок до 10% більшість банків вважає оптимальним. У деяких кредитних програмах він досягає 30%. Але варто зауважити, що чим більше початковий внесок, тим менший відсоток по кредиту.

Всі житлові кредити є довгостроковими. Банки зазвичай призначають термін повернення від 10 до 30 років, частіше всього 20-25 років. Необхідно відзначити наступний момент: зовсім недавно за дострокове погашення кредиту потрібно було платити додаткову суму, яка часто виявлялася заміцною. Зараз практично всі банки відмовилися від цієї практики. Тут зіграла роль не тільки конкурентна боротьба, а й деякі нововведення в нашому законодавстві. Тепер, з введенням материнського капіталу і можливістю витратити його на житло, багато сімей матимуть можливість через кілька років разом погасити більшу частину кредиту.

Підбиваючи підсумки, варто зазначити, що для середнього класу в Україні іпотека залишається єдиною можливістю придбати власне житло. Однак її реалізація на практиці потребує значних зусиль.