В Україні будівельні компанії шукають варіанти фінансування галузі

Падіння вітчизняного ринку нерухомості змушує будівельників, банкірів та інших учасників галузі шукати все більш витончені способи фінансування зведення житла.

У нинішньому році джерела коштів для будівництва житлових об’єктів залишаються незмінними — це бюджет держави і його іпотечні програми, інвестиції приватного сектору, банківські кредити та кошти самих громадян. А ось схеми залучення коштів можуть злегка трансформуватися. В тому числі і за рахунок майбутніх парламентських виборів.

Проблема доступності житла продовжує розбурхувати уми фахівців, причетних до сфері будівництва і нерухомості. Щоб обговорити поточний стан справ у галузі і поділитися баченням перспектив на бізнес-форумі “Ринок житлової нерухомості: від будівництва до іпотечної угоди”, організованому компанією Building Media Group, 22 лютого зібралися професіонали ринку і чиновники.

У нинішньому році одним з основних суб’єктів підтримки будівництва могло б стати держава. Воно має намір виділити з бюджету на житлові програми 1,3 млрд грн. Таку цифру назвав заступник директора департаменту житлового будівництва Міністерства регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Володимир Височин. За його словами, 350 млн грн з них передбачається направити на програми Мінрегіонбуду. Планується, що ці кошти будуть реалізовані в рамках програм доступного житла, молодіжного житлового кредитування і “Власній дім”.

Ще один інструмент залучення ресурсів для будівництва багатоквартирних будинків — програми Державної іпотечної установи з фінансування добудови житлових об’єктів. Голова правління ДІУ Віктор Миргородський (на фото) повідомив, що в 2011 році за рахунок програм установи профінансовано добудову 26 житлових об’єктів загальною площею близько 400 тис. кв. м. В 2012 році, за словами пана Миргородського, планується ввести приблизно стільки ж об’єктів. “Всього з початку реалізації програми ДІУ з фінансування завершення будівництва об’єктів житлового призначення Державною іпотечною установою спрямовані кошти в сумі 620 млн грн,— уточнив голова правління Державної іпотечної установи і додав.— Станом на 20 лютого за допомогою фінансового ресурсу ДІУ введено в експлуатацію десять житлових будинків загальною площею 120 тис. кв. м, що становить понад 2 тис. квартир”.

Присутні на форумі банкіри підтвердили ефективність співпраці з ДІУ в рамках програм фінансування будівництва житла. Зокрема, радник голови правління банку “Таврика” Анатолій Дробязко запевнив, що, незважаючи на кризу ліквідності, який мав місце на банківському ринку України, банк “Таврика” продовжить дію програм кредитування будівельних організацій і іпотечних програм кредитування населення. “Мінімальний обсяг програми на 2012 рік становитиме 25 млн грн”,— уточнив фінансист.

Не слід скидати з рахунків і інвестиційні можливості українських міст. Ясна річ, у першу чергу — Києва. Адже за роки незалежності в економіку України надійшло $44 млрд прямих іноземних інвестицій. З них половина припала саме на столицю. Зрозуміло, інвестиційний потенціал України не обмежується одним лише Києвом. Директор Агентства регіонального розвитку АР Крим Олексій Стародубов розповів присутнім на форумі про можливості півострова і діяльності республіканської влади в цьому напрямку.

Як з’ясувалося, не все так погано з платоспроможністю населення. Заступник директора компанії “Інтергал-буд” Олексій Побурко розповів, що у Львові спостерігається відносно стабільний попит на квартири в цілому. “Звичайно, криза скоригувала структуру попиту на користь квартир з меншою площею і кількістю кімнат. Однак бажання поліпшити свої житлові умови у мешканців Львова не зменшилася. У 2011 році споживачі знову повернулися до 2-3-кімнатних квартирах, хоча під час кризи найбільший попит був на однокімнатні”,— повідав пан Побурко. При цьому основним джерелом засобів для придбання квартири, як правило, були гроші, отримані від продажу попередньої. В результаті і “Інтергал-Буд”, і більшість забудовників Львова пропонують покупцям співробітництво на основі договорів купівлі-продажу. Адже дорожнеча кредитів є перешкодою для організації активного співробітництва з банківськими установами. Ставка 15% і більше в пропозиціях інших банків не привернула ні одного клієнта, за словами Олексія Побурко.

Оцінюючи перспективи галузі, учасники форуму зійшлися на думці, що в нинішньому році прориву у цій сфері очікувати не доводиться. Деякі корективи можуть внести хіба що майбутні парламентські вибори. За словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, вибори залучать більше іноземної валюти, ніж чемпіонат Європи з футболу. І це дозволить дещо пожвавити ринок нерухомості восени.