В Україні близько тисячі гуртожитків будуть передані у комунальну власність

Верховна рада затвердила державну програму за передачу державних гуртожитків у комунальну власність.

У Кабміні розраховують, що її прийняття дозволить громадянам, які проживають у гуртожитках, реалізувати своє право на приватизацію житла. У поточному році під дію програми потрапить 214 гуртожитків Києва, Криму та Запоріжжя. Разом з тим програма не стосується гуртожитків, що належать приватним компаніям, і зараз у Кабміні намагаються підрахувати кількість власників, готових передати їх у комунальну власність.

Верховна рада прийняла вчора урядову цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад. Вона передбачає передачу 1058 гуртожитків у комунальну власність до 2015 року. Зараз у них проживають близько 140 тис. громадян, яким програма дозволить реалізувати своє право на приватизацію житла. Як пояснив “Ъ” заступник голови парламентського комітету з питань будівництва, містобудування, житлово-комунального господарства та регіональної політики Ігор Лисов (Партія регіонів), який представляв документ у Раді, передача цих об’єктів у комунальну власність — єдиний спосіб приватизувати їх.

На виконання програми у 2012-2015 роках передбачено 1,2 млрд грн. Так, в 2012 році планується передати в комунальну власність 214 гуртожитків, в 2013 році — 263, в 2014 році- 294, в 2015-м — 287 гуртожитків. Всього, за даними Асоціації мешканців гуртожитків державної власності зараз знаходиться 1156 гуртожитків і ще 1808 — в комунальній власності (в них проживають 247 тис. осіб).

Слід зазначити, що до прийняття програми гостро стояло питання про її фінансування. “Сумніваюся, що гроші будуть виділені,— заявив “Ъ” віце-президент Асоціації мешканців гуртожитків Микола Палаш.— В цьому році в країні проходить Євро-2012, тому на гуртожитки не вистачить коштів”. Разом з тим Ігор Лисов розповів “Ъ”, що сума в 124,5 млн грн, яка повинна бути витрачена на реалізацію програми у 2012 році, вже закладено в держбюджеті.

Таку ж суму мають передати на реалізацію цієї програми і місцеві бюджети. “Дія програми в цьому році поширюється в основному на гуртожитки Києва, республіки Крим і Запоріжжя”,— повідомив народний депутат. Пан Лисов наголосив, що до кінця року місцевими радами повинна бути розроблена і затверджена процедура безоплатної приватизації людьми житлової площі гуртожитків, за виконанням якого стежитиме комітет з питань будівництва.

Між тим пан Палаш зазначив, що дія програми не поширюється на гуртожитки, продані приватним структурам у складі цілісних майнових комплексів. В Україні таких гуртожитків 800, в них проживає близько 90 тис. осіб. “У 2011 році президент Віктор Янукович підписав закон про продовження мораторію (до 2014 року.—”Комерсант”) на примусове виселення людей з гуртожитків. У ньому немає поділу гуртожитків за формами власності, однак в уряді вирішили розробити програму, що стосується тільки державних гуртожитків”,— пояснив Микола Палаш.

За словами Ігоря Лисова, зараз в Кабміні уточнюють кількість власників гуртожитків і тих, хто готовий передати їх територіальним громадам, у тому числі і за певну фінансову компенсацію. “Після того як будуть відомі необхідні суми, можна буде передбачити їх у держбюджеті на 2013 рік,— пояснив Ігор Лисов.— Якщо подібні гуртожитки знаходяться в “багатих” регіонах, то компенсація буде виплачуватися з місцевих бюджетів”.

Разом з тим колишній міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко заявив “Ъ”, що доведеться придумати стимул для приватних компаній, наприклад у вигляді зниження певних податків, щоб вони погодилися передати гуртожитки у комунальну власність. “Про механізми компенсацій йдеться вже дуже довго. З чотирьох законопроектів на цю тему був прийнятий тільки один — “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків” в 2008 році. У ньому прописаний механізм компенсації приватним власникам, але не визначені джерела виплат”,— заявив пан Кучеренко.