В регіонах спостерігається поступове здешевлення житла

На тлі нескінченних розмов про другу хвилю фінансової кризи аналітики ринку нерухомості сходяться на думці, що попитом у покупців користуються недорогі квартири, у той час як житло бізнес-класу досі чекає відповідного моменту, щоб вийти з тіні.

Незважаючи на активізацію попиту на ринку житлової нерухомості і безперервні розмови про другу хвилю світової економічної кризи, у всіх регіонах України дешевшає житло.

За словами маркетолога компанії «Харківське агентство нерухомості» Максима Клименко, харківську вторинку у вересні поточного року продали на 33% більше, ніж за аналогічний період 2010 р. «Цей рік набагато динамічніше, ніж минулий. Осінь обіцяє бути досить активною», — погоджується з ним директор дніпропетровського АН «Перший будинок» Олексій Петров.

Його підтримують колеги, які працюють в інших великих містах. Характерно, що українці воліють купувати дешеве житло, у той час як житло «бізнес-класу» простоює в очікуванні покупця. В структурі угод близько 15% здійснюється за допомогою іпотеки. У більшості випадків покупці займають до 50% від вартості квартири. Ріелтори кажуть, що охочих придбати квартиру в кредит набагато більше, але мало хто може продемонструвати велику офіційну зарплату, як того вимагають банкіри.

Проте, незважаючи на активізацію попиту, у всіх регіонах України старе житло трохи подешевшало. Наприклад, у Донецьку ціни з початку року знизилися на 5%, а по деяких районах падіння склало до 19%. «Ця тенденція торкнулася околиці. Там існує велика проблема з міським транспортом, і звідти вибратися, не маючи власного автомобіля, досить важко», — пояснює аналітик донецької ГК «Герц» Максим Сидорський.

За словами директора АН «Арта» Вікторії Свистун, в Запоріжжі близько 15% угод припадає на рантьє — людей, які купують житло з метою подальшої здавати його в оренду. «Як правило, купуються найдешевші квартири, робиться там гарний ремонт, а потім здаються в оренду як еліт або бізнес», — розповів ріелтор.

Ріелтори відзначають, що в більшості випадків квартири продаються на 5-10% дешевше початкової ціни. Забудовники, на відміну від власників квартир, через кредитних зобов’язань не так вільні у ціноутворенні. Багато хто з девелоперів, бачачи, що ринок не доріс до необхідної середньої ціни, не починають будівництво і/або не розморожують будівельні майданчики. Сьогодні в експлуатацію вводяться тільки ті об’єкти, які почали будуватися в докризовий час. Ціна зростає в залежності від ступеня готовності об’єкта. З урахуванням того, що на ринку практично не починається нове будівництво, об’єкти і формують основну пропозицію і, відповідно, ціну квадратного метра.
При цьому в Харкові, за даними компанії First Capital, ціни новобудов з початку року опустилися на 6% — до $927/1 за 1 кв. м. В Донецьку влітку сталася кореляція, і місцеві новобудови подешевшали в межах 2% — до $1,1 тис. за 1 кв. м. Ціна квадратного метра одеського та запорізького житла за рік практично не змінилася і становить близько $1000-1200 $900-1000 відповідно. Така ж ситуація і у Львові, де середня ціна квадратного метра в новобудовах починається від $1 тис.

Багато забудовників для активізації попиту як і раніше активно використовують різні акції. Наприклад, при стовідсотковій оплаті надається 10% знижка, а при одному внеску 50% — 5%-ная знижка або безвідсоткова розстрочка до введення будинку в експлуатацію.