В наступному році будівельники очікують активність у сегменті торговельної нерухомості

2012 р. для ринку комерційної нерухомості виявився дещо суперечливим. Особливої активності у якому-небудь сегменті однозначно операторам відзначити складно.

Тим не менше, говорити про стагнацію ринку теж не доводиться, повідомили в прес-службі компанії «Укрбудконтракт».

Перша половина 2012 р. ознаменувався завершенням робіт на ряді будівельних об’єктів в рамках підготовки до фіналу чемпіонату ЄВРО-2012. Відповідно, динаміка будівельного ринку в комерційному сегменті (яка забезпечувалася в цьому році в основному за рахунок готельного сектора) у другому півріччі істотно сповільнилася.

На думку керуючого партнера компанії «Укрбудконтракт» Сергія Федорика істотного підвищення попиту ні в одному сегменті не спостерігалося. Деяка кількість проектів реалізовувалося в готельному сегменті, сегменті офісної, промислової та торговельної нерухомості. Розвиток торговельної нерухомості було відзначено у містах-мільйонниках. У Криму, як і склалося історично раніше, – спостерігалася активність у готельному сегменті. У Києві та Київській області – можна відзначити розвиток торгового, офісного, промислового та складського сегментів.

«Однозначної в 2012 р. стала тенденція зниження присутності іноземних замовників у всіх сегментах, – коментує експерт. – Точкові проекти з іноземними замовниками є в ритейлі, в промисловому і в готельному сегментах. Однак це – виключення з даної закономірності.

Вважаю, що відновлення дійсного інтересу до локального ринку нерухомості з боку іноземних замовників відбудеться не раніше другої половини 2013 р.».

На тлі неоднозначної ринкової динаміки операторів будівельного ринку доводилося вирішувати ряд проблем. У списку таких, Сергій Федорик виділяє два фактори ризику: неплатежів або затримки платежів з боку замовників, а також труднощі із створенням фінансової подушки для підтримки діяльності в межпроектный період або періоди недофінансування.

Що ж стосується цінової політики, експерт повідомляє, що істотних коливань вартості будівельних послуг за календарний рік не спостерігалося. Наприклад, якщо ціна реалізації проекту готельного комплексу рівня 4* «під ключ» в 2011 р. становила від $1800 до $2500/кв. м в залежності від наповнення, розташування, різних вимог замовника, то в 2012 р. цей ціновий рівень залишився незмінним. Тим не менш, незначні (по відношенню до загальної вартості) для будівництва коливання все-таки були, і вони були викликані двома факторами: вартість бетону і вартість робочої сили. Вартість бетону була відкоригована постачальниками в бік підвищення на 15% в березні 2012 р., а в червні 2012 р. його ціна зросла ще на 7%, що істотно відбилося на вартості монолітних робіт. Однак до значної зміни вартості реалізації об’єктів в цілому це не призвело, з огляду на те, що дані роботи є лише частиною будівельного бюджету. Підвищення цього параметра часто компенсувалося за рахунок замовника.

Другий фактор, на який звертає увагу експерт – це вартість робочої сили, навпаки, негативно впливав на ціни в 2011 р. у зв’язку з глобальною зайнятістю спеціалістів-будівельників на об’єктах, що реалізуються в рамках підготовки країни до ЄВРО-2012. До літа 2012 р. ресурс почав вивільнятися, і ціни дещо знизилися – зниження склало близько 10%.

Наскільки складним для будівельного ринку комерційної нерухомості виявиться 2013 р? На це питання керуючий партнер компанії «Укрбудконтракт» Сергій Федорик відповів так: «У 2013 р. почнеться будівництво відразу декількох великих регіональних рітейл-центрів для локальних та іноземних замовників. Прогнозується також пожвавлення локальних торговельних мереж та будівництво нових об’єктів. Ми бачимо значний потенціал в сегменті торговельної нерухомості в наступному році він продовжить реалізовуватися. Особлива активність очікується у Києві, Львові, Донецьку і Харкові».