В 2013 Україну чекає кредитний голод

Банківська система країни, схоже, переступила межу, що відокремлює життя від виживання. Раніше придбані облігації внутрішньої державної позики продаються величезними темпами, Національний банк все частіше збільшує обсяги рефінансування, а борги все рідше сплачуються.

Саме про це пише у своєму спеціальному проекті під назвою «Світ у 2013» Богдан Криницький. Як і під час попередньої хвилі кризи, в цей раз кредитні ставки знову набули надзвичайно високий рівень. Це означає, що вже зроблених рятувальних заходів недостатньо для того, щоб подолати дефіцит грошей у системі.

Не полегшує ситуації навіть той факт, що вперше після кризи цього року банки отримали прибуток, який становив 3,8 мільярда гривень. Якщо у 2013 році уряд і регулятор не захочуть змінити свою грошово-кредитну політику, то в країні настане справжній фінансовий голод. Не варто забувати і про те, що обсяг зовнішніх позик досить великі, а рефінансування Національного банку України зможе допомогти далеко не всім банківським організаціям, головним чином, з причини того, що НБУ просто не вистачить на всіх грошей.

В умовах кризи ліквідності ми зможемо бачити все ще занадто високі процентні ставки за кредитами. Це говорить нам про те, що навіть ті деякі, хто раніше був зацікавлений у отриманні кредиту, тепер навряд чи погляне на неї з цікавістю. Виходить, що кредитний портфель впаде до мінімуму. «Цей процес може в значній мірі погіршити спад економіки!» — кажуть експерти, розуміючи, що за цим послідує підвищення рівня офіційного і реального безробіття, ще сильніше погіршиться прихід депозитних коштів, а кількість неповернених кредитів зросте.

Банки ще далеко не повністю позбулися майна, конфіскованого у неплатників кредитів за кризовий період 2008-2009 років, тепер же їм загрожує нова хвиля такого, що ніяк не допоможе банкам ефективно працювати. Чи варто чекати зменшення кількості українських банків? Так, і воно вже почалося.