В 2013 році в моду увійдуть еко-селища

Традиційні формати заміської нерухомості — ділянки без підряду або тільки з підрядом — зазнають в 2013 році зміни і будуть по-новому структуруватися.

Зараз на ринку велика конкуренція, і виграє той, хто зможе вловити нові тренди і своєчасно розвивати їх, вважають в КК ТМ «Своя земля».

Селища без підряду структурувалися зараз на кілька типів. Ранжування йде за ступенем освоености ділянки керуючою компанією. «У 2012 році вразили продажу суперэконома — земельних ділянок з під’їзними шляхами, але без комунікацій. Крім вигоди придбання, цей продукт став предметом доступних інвестицій, — каже Ігор Богданов, комерційний директор КК ТМ «Своя земля». — Проведення необхідних комунікацій і благоустрій дачних селищ на фінальному етапі їх реалізації значно збільшують вартість земельних ділянок, що дає інвесторам реальний прибуток».

Так, за прокладання доріг додається 10% від вартості ділянки, за проведення електрики -25%, за будівництво паркану — 10%, проведення газу підвищує ціну ділянки на 25%. На думку експерта, темпи зростання цін на земельні ділянки без комунікацій в наступному році збережуться на рівні 15-20% річних.

Ще одна очевидна тенденція — розвиток еко-селищ, що представляють собою ділянки землі, які передбачається умовно розділити на дві зони: житлову і виробничу, де буде створюватися сільськогосподарська продукція, вирощена з урахуванням екологічних стандартів. Асортимент різноманітний: це овочі, фрукти, м’ясна і молочна продукція, яйця, птиця.

«Розвиток власного фермерського господарства та організація еко-селищ для багатьох стає все більш актуальним. Але треба розуміти, що даний напрямок ринку є витратним бізнесом, вимагає постійних вкладень, уваги і контролю», — коментує Ігор Богданов.