В 2011 році зріс обсяг інвестицій в торговельну нерухомість Європи

Згідно з даними Jones Lang LaSalle, в IV кварталі 2011 р. інвестиції в торговельну нерухомість у Європі залишалися на високому рівні. В результаті річний обсяг вкладень в рітейл в регіоні, за попередніми підрахунками, збільшиться приблизно на 35%.

За попередніми результатами, прямі інвестиції в торговельну нерухомість можуть перевищити прогнозований перш експертами Jones Lang LaSalle рівень €28 млрд. Цей показник значно перевищує цифри 2009 і 2010 р., коли сумарні обсяги інвестицій у торговельну нерухомість становили €12,3 млрд. євро і €20,7 млрд. відповідно.

Основна інвестиційна активність, як і раніше, зосереджена в Великобританії і Німеччині. Великобританія очолює список, незважаючи на високі показники Німеччини у другій половині року. Найбільшою угодою на британському ринку стало придбання в першому кварталі року Trafford Centre в Манчестері компанією Capital Shopping Centres. Сума угоди перевищила €1,8 млрд. Придбання в четвертому кварталі 2011 р. Perlacher Einkaufs Passagen, відомого як торговий центр PEP, в Мюнхені американським пенсійним фондом TIAA-CREF у RREEF (інвест підрозділ Deutsche Bank) сприяло зростанню загального обсягу інвестицій в Німеччині. Вартість цієї угоди склала більше €400 млн.

Кінець року, на думку експертів JLL, був вдалим для Франції та Швеції. У Франції інвестиційний фонд La Francaise AM, контрольований Credit Mutuel Nord, викупив портфель об’єктів нерухомості Carrefour за €365 млн. У Швеції в четвертому кварталі відбулася покупка портфеля з трьох торгових центрів в Стокгольмі компанією AMF Fastigheter, дочірньою структурою шведського пенсійного фонду AMF. Продавцем в угоді виступила компанія Centeni, належить Royal Bank of Scotland.

Активність інвесторів на ринку торгової нерухомості Росії також була вкрай висока. Згідно з попередніми даними Jones Lang LaSalle, обсяг угод з російський торговельною нерухомістю складе близько $3,3 млрд. (€2,45 млрд.). Вперше за останні п’ять років частка вкладень в цей сегмент досягла 40%, зрівнявшись за кількістю інвестицій в офісну нерухомість в загальному обсязі угод.

Олеся Черданцева, керівник відділу аналітики ринків торгової нерухомості та інвестицій компанії Jones Lang LaSalle, Росія і СНД, заявила: «Російський ринок як і раніше пропонує також багато можливостей для інвесторів, незважаючи на невизначеність, яку багато хто пов’язує з майбутніми президентськими виборами і ситуацією на глобальних ринках. Підтвердженням позитивних настроїв стало збільшення обсягів інвестицій у торговельну нерухомість Росії в 7,5 разів у 2011 р. Левова частка (близько 90% від всього об’єму) угод у сегменті була закрита з існуючими активами, що приносять дохід. Також у минулому році значно зріс інтерес іноземних інвесторів до російських об’єктах: з участю іноземного капіталу було закрито 42% від усього обсягу угод, тоді як у 2009-2010 рр. вони становили всього 10%. При цьому розмір угод став більше – 87% з них довелося покупки дорожче $100 млн. проти 30-50% у попередні роки».