Узаконити самобуд: місія здійсненна

Багатьом відомо, що узаконення самовільного будівництва – це досить складна процедура. І навіть прийняття нормативних актів не зробило її простіше, як нас запевняли.

Який же алгоритм дій, коли ви вирішили виправити ситуацію з власної нової дачею або просто прибудовою до будинку?

Процедура узаконення (видачі документів) на вже існуючий об’єкт – це фактично алгоритм дій, який передбачає отримання документів на незаконно збудований об’єкт, і тому така процедура може залежати від багатьох нюансів, проте можна виділити найбільш необхідні дії.

Зазначимо, що у відповідності зі ст. 376 Цивільного кодексу України особа, построившее об’єкт без дозволу, не має права власності на нього. І фактично право власності на такий об’єкт не має ніхто.

Процедура – суд: два шляхи

Адвокат юридичної агенції “Шевчук та партнери” Володимир Малюга пояснює, що процедура узаконення може здійснюватися або через суд в порядку статті 376 Цивільного кодексу України або через районну адміністрацію.

При цьому, найпоширенішим випадком необхідності узаконення побудови є випадок, у якому особа, яка одержала земельну ділянку у встановленому законом порядку, не погодивши будівництво, збудувала об’єкт, не зареєструвавши обраний правовий титул використання землі в порядку, передбаченому Законом України “Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень “від 1 липня 2004 року, а також не визначило меж земельної ділянки на місцевості. Крім цього, пам’ятайте, що для здійснення законного будівництва об’єкта необхідно отримати в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю дозвіл на забудову об’єкта містобудування та виконання будівельних робіт.

Судове рішення про визнання права власності на самовільно збудований (тобто незаконний і нічий) об’єкт є правовстановлюючим документом, на підставі якого здійснюватиметься державна реєстрація нерухомого майна, і тільки після цього забудовник набуває право власності на нього. Як показує судова практика, суд з урахуванням обставин справи найчастіше приймає рішення про визнання права власності на об’єкт нерухомості.

Однак експерт відзначає, що практика містить випадки, коли судове рішення про визнання права власності на самобуди не дає право його власнику на експлуатацію цього об’єкта без прийняття його в експлуатацію в установленому законом порядку. Але якщо на судове засідання особа, яка здійснила самочинне будівництво, надасть довідки районного відділу архітектури, пожежної служби, районної санітарно-епідеміологічної станції про те, що самовільно збудований об’єкт відповідає державним будівельним та санітарним нормам і правилам, то судовим рішенням паралельно з визнанням права власності заявника на самовільно збудований об’єкт буде визнано і відповідність останнього державним будівельним та санітарним нормам, тобто необхідність вводити об’єкт в експлуатацію не буде.

Для узаконення самочинного будівництва через районну адміністрацію, забудовник у виконавчий орган міської ради подає такі документи:

1) заява порушника на ім’я голови адміністрації з клопотанням про погодження самочинного будівництва;

2) акт обстеження, складений експлуатаційною організацією копія постанови (постанов) по справі (справах) про адміністративне правопорушення та копії документів про сплату штрафу;

3) документ, що посвідчує право власності на основний об’єкт, споруду, майно;

4) документ на право користування земельною ділянкою (державний акт на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою або договір оренди земельної ділянки).

Наслідок – штраф

Як відомо, справи про правопорушення розглядаються відповідною інспекцією ДАБК на основі складеного протоколу. Разом з протоколом складається і припис про усунення допущених порушень.

Штраф підлягає сплаті підприємством у п’ятнадцятиденний термін з дня його накладення, в розмірі визначеному ст. 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” від 14.10.1994 р. № 208 / 94-ВР. Розмір виплати залежить від категорії складності побудови і може досягати сорока п’яти мінімальних зарплат.

У відділенні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю та у відділі місцевого органу земельних ресурсів необхідно буде отримати постанову про стягнення штрафів за порушення законодавства та сплатити ці штрафи, після чого районна адміністрація зможе видати дозвіл на здійснення будівельних робіт.

Після цього власникові будинку слід звернутися з заявою про призначення державної технічної комісії для прийому зведеного будівлі і винесення рішення про готовність його до експлуатації. Алгоритм подальших дій передбачено “Порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будівель і будівель та споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності, побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж “, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 19.03.2013 під № 95.

Для цього через інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю йому необхідно буде подати заяву в районну адміністрацію. Рішення про призначення технічної комісії повинно бути винесено протягом семи днів з моменту подачі заяви, а робота комісії повинна завершитися протягом десяти днів. Акт державної приймальної комісії власник будинку одержує в райвиконкомі, після чого на підставі цього акта у відповідному відділенні Державної реєстраційної служби можна буде отримати нові правовстановлюючі документи.

Адвокат наголошує, що практика демонструє ситуацію, в якій до отримання нових правовстановлюючих документів забудовник найчастіше може чекати більше року, а вартість такого узаконення становити близько двох третин вартості робіт, що проводяться при мимовільного будівництві.

Підсумок – дозвіл

Володимир Малюга особливо відзначає, що починати узаконення об’єкта потрібно або перед початком будівництва, або вже після його завершення, оскільки у разі якщо прописана вище процедура виконана для незавершеного незаконного самобуду, все одно треба одержати дозвіл на виконання будівельних робіт для його завершення, який видає інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю.

Таким чином, прагнете отримати дозвільні документи на будівництво перш, ніж почнете будівництво, щоб воно не виявилося для вас дорогим і проблематичним.