Узаконити недобудови в суді без залучення в процес Дабк та органів місцевої влади тепер не можна, – експерт

Постанова Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику застосування судами статті про правовий режим самочинного будівництва» (ст. 376 ЦКУ), по суті, встановлює правила узаконення самобудів.

Таку думку висловили експерти чергового засідання Комітету з питань права URE Club, який відбувся 20 липня.

Учасники засідання, розглянувши Постанову Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику застосування судами статті про правовий режим самочинного будівництва», зійшлися на думці, що документ встановлює ряд нових вимог до визнання прав на об’єкти самочинного будівництва. Серед іншого Постанова наказує в обов’язковому порядку залучати до судових процесів про визнання прав власності на самобуд органи місцевого самоврядування та інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Таким чином, експерти відзначили, що суди будуть змушені відійти від практики «кишенькових» судових спорів щодо об’єктів самовільного будівництва, які дозволяли узаконювати об’єкти без залучення уваги контролюючих органів.

За словами голови Комітету з питань права URE Club, партнера ЮК «КПД Консалтинг» Владислава Кисіля, «багато спірні питання визнання прав на недобудову в судовому порядку отримали оцінку вищої судової інстанції. Юристи не раз звертали увагу на те, що практика узаконення об’єктів самовільного будівництва в ході штучно створених спорів без участі всіх зацікавлених осіб – порочна. Тепер ця позиція підтверджена Постановою Вищого спеціалізованого суду».

Згідно з Постановою мінімізується можливість застосування такої санкції, як знесення самобуду. У Постанові, зокрема, звертається увага судів на те, що: «Знесення самочинного будівництва є крайньою мірою і можливе лише тоді, коли використано усі передбачені законодавством України заходи щодо реагування та притягнення винної особи до відповідальності».

Тепер, прийняти рішення про знесення можна буде лише у випадках, коли власник самобуду відмовиться привести будівлю у відповідність з визнаними нормами (санітарними, будівельними тощо), або призвести самобуд в належний вигляд буде просто неможливо з технічної точки зору.

Загалом, учасниками засідання документ був визнаний досить актуальним і своєчасним. Серед негативних моментів Постанови фахівці відзначили необґрунтоване, на їх погляд, застосування Пленумом обмежувального тлумачення норм про цільове призначення землі та цільове використання земельних ділянок, в цілях кваліфікації об’єктів самочинного будівництва. Так, Постанова пропонує відносити до самовільно об’єктів об’єкти, споруджені на земельній ділянці, не відведеному для цілей будівництва. Мета відведення земельної ділянки Пленум трактує як «вид використання земельної ділянки зазначений у рішенні про відвід», а не як більш широку категорію – «цільове призначення ділянки». Подібне тлумачення, на думку учасників комітету, йде в розріз із закріпленим у Земельному кодексі України правом власника (користувача) ділянки самостійно визначати вид його використання. Більше того, Пленум зобов’язує

Крім того, на засіданні Комітету з питань права URE Club, в ході експертної секції, учасники розглянули Проект Закону України «Про вдосконалення та спрощення процедури реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно». Норми проекту, наділяють нотаріусів правами реєстраторів прав на нерухоме майно, були оцінені позитивно. У зв’язку з цим Комітет зазначив, що прийняття законопроекту, підготовленого Міністерством юстиції України, дозволить досягти суттєвого прогресу в удосконаленні реформованої системи реєстрації прав власності в країні. Учасники засідання позитивно оцінили Проект, зазначивши, що він відповідає інтересам ринку, так як спрямований на створення більш пристосованої для цілей обороту системи реєстрації прав та зміцнення гарантій набувачів прав на нерухоме майно, а також іпотекодержателів.