Уряд відбере депозитний відсоток

Банкам доведеться компенсувати податок на дохід за депозитними вкладами

Ініціатива уряду обкласти податком доходи від депозитів може призвести до масового відтоку вкладів з українських банків. Повернутися до питання оподаткування пасивних доходів нинішню владу змусила необхідність наповнення держбюджету, вважають експерти. Однак, на їхню думку, насаживание депозитного податку не дасть належного результату для ефективного наповнення держскарбниці. У той же час банкіри стверджують, що поява такого податку посилить тиск на банківську систему, якій доведеться компенсувати своїм клієнтам відсотки за депозитами.

Як розповів «Мінфіну» народний депутат України, член наглядової ради Нацбанку України Василь Горбаль, уряд продовжує шукати кошти для наповнення бюджету. «У зв’язку з цим і обговорюється тема оподаткування пасивних доходів», — упевнений він. Про намір добиватися введення податку на пасивні доходи газеті «Дзеркало Тижня» заявив віце-прем’єр – міністр Сергій Тігіпко. «Я думаю, що по пасивним доходам потрібно починати це робити. Пасивні доходи — це ж не тільки надходження від банківських депозитів, але й роялті, дивіденди, ще багато чого. Саме тут є великі резерви для бюджету. Це буде дуже непроста розмова. Але я вважаю, що потихеньку до цієї справи підходити треба», — сказав Тігіпко.

Варто відзначити, що уряд не вперше піднімає питання про введення податку на доходи від депозитів. Так, в кінці 2010 року Верховна Рада України підтримала статтю 167 розділу IV Податкового кодексу «Податок на доходи фізичних осіб», яка передбачала 5% бази оподаткування щодо доходу, нарахованого як процент на поточний або депозитний банківський рахунок. При цьому старший партнер адвокатської компанії «Кравець, Новак і партнери» Ростислав Кравець зазначив «Мінфіну», що згідно з новим кодексом ця норма автоматично аннулировалась і зараз недійсна.

Нардеп Василь Горбаль пояснив, що норма була відкладена у зв’язку з нестабільною економічною ситуацією». Ростислав Кравець також додав, що подібна практика введення податку на депозитний дохід існує в США і в інших країнах з розвиненою економікою. «Однак у них держава відшкодовує податки на різні соцпрограми, а у нас тільки збирає їх і нічого назад не повертає», — нарікає він.

Депозитні ставки стануть дорожче

Заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики, народний депутат Микола Катеринчук стверджує, що прийняття податку безпосередньо позначиться на депозитних ставках. Так, за словами керуючого партнера компанії Capital Times Еріка Наймана, податок може спричинити за собою невелике зростання депозитних відсотків в межах 0,5%.

Зокрема, як пояснив Василь Горбаль, якщо, наприклад, депозитний дохід становить 20% річних, то 1% піде державі, і клієнт в результаті отримає 19%.

За даними Нацбанку, на 1 березня 2012 року обсяги депозитів фізосіб і юросіб становили 322,4 млрд грн і 167,4 млрд грн відповідно.

Ініціатива уряду не принесе бажаного доходу

Податок на депозити, на думку Еріка Наймана, є більш ефективним, ніж податок на розкіш з точки зору наповнення держбюджету. «Однак, щоб виключити оподаткування бідних людей, необхідно встановити певну величину, щоб сума доходів за депозитами була менше її, — уточнив він. — Всіх інших можна спокійно обкладати податком».

З іншого боку, народний депутат Микола Катеринчук упевнений, що ухвалення податку негативно позначиться на банківській ліквідності. «У нас сьогодні не все так добре у стосунках між клієнтами і банками, тому шукати додаткові ресурси в кишенях людей небезпечно, — упевнений він. — Виходить, що соціальні ініціативи президента — це завдання не для уряду, а для бізнесу і громадян, які повинні віддати гроші в бюджет, щоб потім уряд їх «вміло перерозподілив». Хоча пан Катеринчук зазначив, що для бюджету України прийняття податку буде вигідним. «Будь-які податки вигідні для бюджету», — упевнений він.

У той же час Ростислав Кравець вважає, що цей податок не дасть того наповнення в бюджет, на яке розраховує уряд. «Не варто чекати надходження істотних коштів, — упевнений він. — Навпаки, люди почнуть масово забирати гроші з рахунків, так як їм не буде вигідно їх класти на депозити. Їх просто з’їсть інфляція».

Як повідомляв «Мінфін» у статті «Банківські вклади поза гарантії», до відпливу депозитів фізосіб також може призвести підписаний 19 березня 2012 року президентом України закон №4452-VI «ПРО систему гарантування вкладів фізичних осіб». При цьому нардеп Василь Горбаль зазначив, що для того, щоб не виник відтік депозитних вкладів з банків, їм необхідно провести роз’яснювальні роботи зі своїми клієнтами. «Все залежить від того, наскільки банкіри готові підтримати ініціативу уряду і готові використовувати програми лояльності для своїх клієнтів, щоб їх утримати», — сказав він.

Депозитний податок ляже на плечі банкірів

Банкіри ж вважають, що поява податку на доходи з депозиту призведе до подорожчання залучених банками грошового ресурсу, що позначиться на зростанні кредитних ставок. Заступник голови правління, директор з роздрібного бізнесу VAB Банку Антон Шаперенков впевнений, що ідея введення податку буде відображатися на банківській системі, оскільки банки всіма силами прагнуть утримати клієнта і залучити нового, «особливо зважаючи активного залучення гривневого ресурсу». «Навряд чи клієнти захочуть втрачати дохід, і банкам доведеться компенсувати вкладнику ці втрати, підвищивши прибутковість по депозитах, що спричинить подорожчання залученого ресурсу», — впевнений він.