Україну забудують однотипним панельним житлом?

Віце-прем’єр Борис Колесніков заявляв, що в 2013 році в Україні з’являться дешеві панельні будинки. Наскільки реально реалізувати такий проект у нашій країні розбиралися експерти.

Нещодавно в ході робочого візиту в Італію Колесніков разом з мерами Одеси, Донецька та Львова міністр відвідав завод італійської будівельної групи Edimo, що спеціалізується на створенні залізобетонних конструкцій. Три роки тому ця компанія виграла тендер на забудову панельними будинками території італійського міста Аквіли, у квітні 2009-го постраждалого від землетрусу.

Вивчивши досвід італійців, Колесников дійшов висновку, що дешеве швидкозбірне житло можна будувати в Україні. У рамках програми «Доступне житло» перші будинки з сендвіч-панелей (між двома плитами укладають шар утеплювача) планується ввести в експлуатацію восени 2013 року. Проект передбачає появу цілих кварталів панельних будинків. Щорічно будуть зводити не менше 5 млн кв. м житла, або близько 100 тис. квартир економ-класу. Причому продавати не дорожче 6 тис. грн за кв. м (або $30 тис. за квартиру), запевняє Борис Колесніков.

В Україні подібних виробництв сендвіч-панелей в таких масштабах немає, хоча окремі швидкозбірні конструкції виготовлялися, – розповідає Володимир Жаворонков, директор з капітального будівництва будівельної компанії ТММ. Вітчизняні компанії не розвивали подібне виробництво, сконцентрувавшись на монолітно-каркасних об’єкти (ділянки були дорогими, тому до кризи повернути інвестиції заробити можна було за рахунок зведення будинків бізнес – і еліт-класу за монолітно-каркасною технологією).

Панельне будівництво вважається одним із самих швидких і дешевих. Воно широко застосовується в Європі, Білорусі та Росії. Щоб монтувати до тисячі кв. м у день, потрібна бригада з 10 чоловік. Порівняно з монолітно-каркасним будівництвом висока швидкість монтажу. Враховуючи те, в якому вигляді приходять на об’єкт панелі (аж до готового фасаду), робітникам, які надалі будуть вести монтаж, не потрібна висока кваліфікація. Якщо в Європі панелі везуть відразу зі склопакетами, то білоруси, наприклад, встановлюють їх на місці.

Собівартість будівництва панельного будинку на 50-60% нижче монолітно-каркасного, а швидкість зведення — удвічі вище. Наприклад, в Аквілі за 2,5 місяці були побудовані три десятки трьох – і чотириповерхових будинків на 700 квартир.

На жаль, віце-прем’єр нічого не сказав про самих виробництвах ЗБК, уточнивши тільки, що вже восени 2012-го в Україні розпочнеться будівництво заводів, для яких планується закупити обладнання в Італії, Фінляндії і Німеччини. Перші виробництва з’являться біля Києва, Львова, Одеси і Донецька. Потім передбачається будівництво заводу в кожній області України. Про вкладеннях і потужностях підприємств нічого невідомо, але, судячи з усього, коштує це недешево. «Ніяких кліматичних обмежень у зведенні панельних будинків немає.

Єдине «але» — інвестиції. У 2007-2008 рр. ТММ вивчала можливість створення подібного проекту в Україні і планувала налагодити виробництво швидкозбірних панелей, але з-за кризи відклали ці плани і сконцентрувалася на поточних завданнях», — згадує Володимир Жаворонков.

Теоретично віце-прем’єр налаштований на тісну співпрацю з будівельними компаніями. Влада має намір залучати забудовників казковими пільговими умовами — безкоштовної передачі муніципалітетами землі для будівництва такого житла. «Держава підведе всі мережі, але квартиру можна буде продавати тільки готову. Ніхто підписку брати не буде, це заборонено на законодавчому рівні», — прокоментував Борис Колесніков. Уряд України готовий розглянути питання звільнення від податку на прибуток на 10 років усіх будівельних компаній, які будуть зводити доступне житло. Виходячи із заявлених термінів появи перших панелей, всі ці питання держава повинна врегулювати менш ніж за рік.

Опитані експерти визнавали, що дана ініціатива досить приваблива для українського будівельного ринку. Але як ідея масової панельної забудови буде втілена в життя — інше питання. За словами менеджерів Edimo, індивідуальні планувальні рішення обійдуться не менш ніж у 800 eur за кв. м. Щоб досягти заявленої ціни реалізації на 6 тис. грн за квадрат необхідно будувати типове житло зі стандартним плануванням.

Попит на дешеві квартири в Україні є (його планують розігрівати дешевими кредитами під 3% на 15-20 років у рамках програми «Доступне житло»). Однак велика ймовірність того, що через три-п’ять років побудовані будинки будуть нагадувати застарілі серійні панельні багатоповерхівки. «Будівництво заводу передбачає регулярне виробництво конструкцій і будівництво панельного житла як мінімум протягом семи-десяти років. Рівень комфорту, конструктивні та планувальні рішення такого житла мають бути актуальними протягом цього та наступних років, оскільки в Україні населення змінює квартири всього кілька разів за все життя, на відміну від США та країн Західної Європи», — зауважує Артем Новиков, керуючий партнер консалтингової компанії «Діалог-Класик».

Інвестиції в завод ЗБК будуть виправдані, якщо виробництво буде працювати на повну потужність, що передбачає здачу великих обсягів житла.

«Будівництво масштабних проектів житлових будинків на регулярній основі, коли мова йде про обсяги забудови від 100 тис. кв. м на один проект дозволить досягти низької собівартості кв. м порівняно з середніми показниками по ринку завдяки ефекту масштабу», — вважає Артем Новіков. Великі обсяги будівництва передбачають появу цілих кварталів, хоча відомо, що земельний ресурс Києва і великих міст практично повністю вичерпано. Швидше за все, будинки зводитимуть або на місці старих хрущовок, або взагалі на обласних територіях (або ці землі приєднають до міст), що дає привід засумніватися в швидкі терміни реалізації ініціативи.

Ще одне питання — довговічність панельного житла. Термін експлуатації будівель, побудованих за цією технологією, — щонайменше 25 років, а максимум — 50 років, в той час як монолітно-каркасні будинки можуть стояти до 200 років. Крім того, вартість квартир в цегляних будинках в містах-супутниках столиці і в спальних районах міст-мільйонників вище заявлених Колесніковим $30 тис.