Українцям вже готують подорожчання оцінки майна

З серпня 2013 року в Україні змінюються правила здійснення оцінки майна для цілей оподаткування під час його продажу.

Тепер оцінка буде вважатися легітимною лише при наявності в оцінювача спеціального сертифіката.

У випадку, коли ж оцінка буде проведена несертифікованим експертом, нотаріус не матиме права оформляти угоду купівлі-продажу майна, оскільки така оцінка не матиме юридичної сили.

За інформацією ЗМІ, отримати сертифікат можна буде в 22 ВУЗах, де проводитимуться спеціальний курси. Розцінки на навчання можуть бути різними в різних містах. Наразі учасники ринку говорять, що 10-денне навчання коштуватиме близько 5 тисяч гривень.

Якщо не всі оцінювачі зможуть дозволити собі навчання за такі гроші, що може викликати появу на ринку нових гравців без досвіду роботи, але з фінансовими можливостями.

Окрім того, старожили ринку побоюються підвищення цін на послуги оцінки майна.

Причиною зміни правил гри на ринку оцінки стала постанова уряду №231, якою вводиться спеціальна передпродажна оцінка рухомого та нерухомого майна з метою оподаткування.

Паралельно, цим же документом, кабмінівські чиновники остаточно розбили учасників ринку на два ворогуючих табори.

Оцінщики з першого табору стверджують, що документ спрямований на видавлювання з ринку гравців з багаторічним досвідом та іменем. Учасники другого стверджують, що документ навпаки покликаний присікти багаторічні корупційні схеми старожил та підсилить конкуренцію за рахунок нової крові.

Протистояння обох сторін оцінщиків переросло з міжгалузевої суперечки в дискусію всеукраїнського масштабу. Час від часу в мережі з’являються повідомлення про те що українців змусять кожного року оцінювати своє майно, при цьому послуги оцінювачів майна подорожчають в рази і, при цьому, введення податку на розкіш може зачепити власників 3-кімнатних квартир.

Своїй появі ці новини завдячують двом документам. Вище згаданій постанові Кабінету міністрів №231 “Деякі питання проведення оцінки майна для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов‘язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства” та законопроекту “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування багатства і предметів розкоші”.

Перший документ вступив в дію 17 квітня та кардинально змінив усталені правила роботи ринку оціночних послуг. Другий – передбачає, що всі громадяни України які мають на її території майно будуть зобов’язані кожного року оцінювати своє майно для сплати податків, а, відповідно оплачувати послуги оцінювачів.

Старожили ринку б’ють на сполох, запевняючи, що цими кроками уряд дав добро на монополізацію ринку оціночних послуг та, в кінцевому результаті, в черговий раз залізе до кишень платників податків.

А нормою законопроекту на розкіш, про обов’язкову щорічну оцінку майна, розширить для майбутніх монополістів ринок оціночних послуг з сотень мільйонів гривень до мільярдів.

Чому ж постанова уряду №231 здійняла стільки галасу?

Цією постановою вводиться новий додатковий напрям оцінки майна – квартир, садиб, транспортних засобів, для обчислення суми державного мита, податків та інших обов’язкових платежів.

Таким чином, з 17 квітня майже 10 тисячам вже сертифікованих оцінювачам, для того щоб мати право оцінювати ці об’єкти, необхідно буде пройти заново курс навчання до першого серпня 2013 року, на пару з новачками, та здати усний екзамен, який підтверджуватиме їхню кваліфікацію.

При цьому молодим оцінщикам усіх кваліфікацій новий порядок дозволяє не проходити стажування. Раніше кожен оцінювач повинен був відбути річне стажування.

Автори постанови з Мін’юсту назвали цю новацію створенням рівних умов доступу до професії оцінювача. До слова, в Росії, США та ЄС для отримання кваліфікації оцінювача необхідно пройти стажування від 1 до 6 років.

Також складати іспити на профпридатність будуть змушені і керівники оціночних фірм.

“У нас кожен суб’єкт господарської діяльності здійснює свою діяльність на свій страх і ризик. Ніхто ж не змушує директорів приватних підприємств здавати іспити, що б підтвердити своє право займатися бізнесом. Так чому директори оціночних компаній повинні здавати чиновникам іспити? Адже звіт оцінки підписує не він, а оцінювач”, – обурюється голова Українського товариства оцінювачів Олексій Амфітеатров.

Для організації нової системи сертифікації оцінщиків буде створена нова Атестаційно-ревізійна комісія, склад якої буде визначати Фонд державний майна. Раніше до складу цієї комісії, окрім чиновників, входили представники саморегулюючих організацій оцінювачів.

“Якщо контроль за якістю проведення екзаменів будуть забезпечувати лише чиновники, то ви прекрасно розумієте, хто буде здавати такі іспити. Під благими намірами наповнення бюджету, насправді буде проводиться чіткий відсів непотрібних оцінювачів”, – впевнений Амфітеатров.

За його словами, введення саме усного екзамену, а в не у вигляді тестів, виключить можливість оскарження його результатів через суд, а скасування обов’язкового стажування дозволить чиновникам швидко наводнити ринок потрібними оцінщиками.

Таким чином, 1 серпня 2013 року більш як 10 тисяч сертифікованих раніше оцінювачів не будуть мати права оцінювати майно. Натомість, можна припустити, що на ринку з’явиться чимало початківців без досвіду роботи та практичних навичок, які працюватиму у створених, виключно для них, умовах.

“Також вводиться так звана система контролю якості та автоматизована програма управління у вигляді “ноу-хау” (програмне забезпечення), якими оцінювачам необхідно буде користуватися. Всі чудово розуміють, що доведеться постійно сплачувати авторську винагороду у вигляді роялті за використання цього продукту інтелектуальної праці”, – пояснює голова Українського товариства оцінювачів.

Як зазначалося вище, реформа галузі оцінки передбачає оподаткування доходів фізосіб від відчуженого майна.

При цьому вартість майна буде визначатись не на основі ринкових принципів, коли оцінювач орієнтується на вартість продажу аналогічних об’єктів у тій місцевості, в якій знаходиться об’єкт оцінювання, а на підставі коефіцієнтів і вартостей, затверджених відповідним органом – так званий термін “оціночна вартість”.

Іншими словами, база оподаткування доходу від проданого об’єкта визначатиметься за допомогою штучних показників, що також створює корупційні передумови.

Оцінщики вже охрестили постанову Кабміну черговою спробою монополізації ринку, що була вперше здійснена у 2012 році.

Тоді доступ оцінщиків компаній намагалися штучно обмежити через вимоги ФДМУ та Мін’юсту, які стосувалися зміни правил акредитації оцінювачів, а також через залучення спеціальних комп’ютерних програм, за які потрібно було також сплачувати роялті.

На деякий час цю новацію вдалося протягнути через органи влади і, в результаті, з ринку було усунута левова частка сертифікованих оцінщиків, а вартість оцінки нерухомості зросла в рази і перевищувала середню зарплату.

Однак спроби монополізації ринку присікли президент та прем’єр. Але вже навесні 2013 року з’явилася постанова №231 під авторством уряду, яка включила в себе положення попередніх схем.

Серед них: відсутність стажування, впровадження систем управління якістю послуг, повторне навчання вже сертифікованих оцінювачів, майже екстернат для новачків та штучне впровадження додаткового напряму для цілей оподаткування.

Прихильники реформи оціночної галузі категорично не згодні зі своїми опонентами.

Вони стверджують, що зміни вже давно назріли, оскільки багато оцінщиків занижують вартість відчуженого майна за окрему винагороду, щоб власники, таким чином, змогли оптимізувати податкові відрахування.

“Говорячи про супротивників змін, я б умовно їх розділив на 2 частини. Є одна частина, яка працює на ринку оцінки, в тому числі і на ринку оподаткування – працює прозоро і зрозуміло і хотіли б продовжити так працювати. Але є ще й друга частина, яка зловживає даними їй повноваженнями, наприклад, занижуючи в окремих випадках базу оподаткування”, – каже голова Асоціація спеціалістів банківської оцінки України Сергій Фролов.

Через ці схеми, щороку державний бюджет, за різними оцінками, недоотримує від 6 до 9 мільярдів гривень.

“Можна багато дискутувати на професійні теми, але що розповідають ці пани? Що вони святі і божі, що вони ніколи нічого не порушували, що вони не мають відношення до подій, коли мільярдами виводилася державна власність, коли мільярдами не сплачувались податки”, – заявив нещодавно в інтерв’ю “Економічній правді” депутат Антон Яценко.

До слова учасники ринку неодноразово називали Яценка автором оціночної реформи. Він, в свою чергу, цю інформацію спростовує і звинувачує своїх опонентів в корупційних схемах з відчуження майна.

“Коли у держави земля вкрадена, чи обійшлося без оцінювачів? Хто її оцінював, коли її відчужували? Покупець за повною вартістю платив за неї? У рази, в десятки разів менше”, – запевняє Яценко.

Реформу на ринку оцінки депутат вважає звичайною європейською практикою.

“Норми, які в усьому цивілізованому світі сприймаються як нормальні, наприклад, автоматизована оцінка, контроль якості, незалежне ліцензування, цих панів дратує. Навіть стажування провокує крики – бачте, захоплюють”, – обурився Яценко.