Українцям набагато більше варто побоюватися не коливань курсу, а інфляції

Вітчизняні та міжнародні експерти дали оцінку можливого розвитку ситуації на валютному ринку в наступному році.

Минулого тижня курс долара стабілізувався нижче позначки 8,20 гривні (вчора банки купували американську валюту за 8,15 гривні за долар, продавали — по 8,19). На думку експертів, до кінця грудня змін на валютному ринку не відбудеться. А ось вартість національної валюти в наступному році активно обговорюється зараз на всіх рівнях. Мінекономрозвитку і торгівлі оприлюднило консенсус-прогноз економічного розвитку країни на основі опитування експертів 15 українських та міжнародних організацій. На думку аналітиків, якщо все буде добре, середній курс в 2013 році складе 8,3 гривні за долар. Є, правда, і песимістичний сценарій. У підсумку для розрахунку статей бюджету було запропоновано використовувати курс 8,5 гривні за долар. Однак в НБУ назвали цю цифру суто «технічною». Поки немає ніяких підстав говорити, що гривня навіть до кінця наступного року може опуститися до цього рівня, оскільки приплив валюти в країну в результаті постанови Нацбанку про обов’язковий продаж 50 відсотків валютної виручки підприємствами-експортерами значно виріс (якщо знадобиться, НБУ може ввести і 100-відсотковий продаж завезеної валюти), а попит на валюту з боку населення різко впав.

— Норма про продаж частини валютної виручки може привести до зміцнення курсу гривні нижче 8 гривень за долар,- вважає глава НБУ Сергій Арбузов.

У будь-якому випадку українцям, схоже, значно більше варто побоюватися не коливань курсу, а інфляції. У наступному році, згідно з прогнозом Мінекономрозвитку, вона може збільшитися до 6,9 відсотка, однаково «з’їдаючи» заощадження в доларах і у гривнях. На щастя, врятувати заощадження від інфляції все ще можуть депозити.

— Нинішні ставки за гривневими вкладами (20-25 відсотків річних) цілком перекривають інфляційні і девальваційні ризики, — вважає керуючий партнер інвестиційної компанії Ерік Найман.

Свою оцінку минулого тижня дав і Міжнародний валютний фонд. Його фахівці розрахували, що при зниженні курсу гривні на 13 відсотків обсяги імпорту та експорту товарів в нашій країні зрівняються. Правда, за іншою методикою фонду, що враховує продуктивність економіки і споживання держсектора, українська національна валюта недооцінена на 9,2 відсотка (тобто долар, на думку МВФ, повинен коштувати 7,44 гривні).

Як пояснює президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, до розрахунками МВФ слід ставитися як до теоретичних викладок, не враховують об’єктивні життєві реалії.

— Помилкова думка, що в результаті девальвації нібито зростуть обсяги експорту та зменшаться обсяги імпорту,- говорить експерт.- 60 відсотків всіх імпортних товарів — це нафта, газ, побутова техніка та ліків, які неможливо замінити українськими аналогами. Зростання курсу долара призведе до їх подорожчання в гривневому еквіваленті. А от обсяги експорту українського металу не зростуть, так як у світі в цілому спостерігається падіння попиту на цю продукцію. Якщо вже й говорити про деяке зниження курсу національної валюти, то можна і потрібно це робити, але дуже повільно, за 3-5 років,по копійці, по півкопійки. Це дійсно може дати позитивний ефект. Але різка девальвація лише погіршить ситуацію.

Аналітики відзначають, що для бездефіцитного балансу Україні достатньо виконати давню вимогу МВФ — привести вартість газу для населення до економічно обґрунтованого рівня, тобто підняти на нього ціну разів у п’ять. В результаті у половини країни вже не залишиться коштів на побутову техніку, одяг, бензин — все піде на оплату «комуналки», і обсяги імпорту різко впадуть. Однак зрозуміло, що на такі «експерименти» з людьми ніхто йти не має наміру. Як не мають наміру в керівництві країни на догоду думок міжнародних організацій послаблювати контроль над стабільністю гривні. Тому, на думку голови правління Інституту української політики Костя Бондаренка, МВФ, публікуючи свої «пророцтва», навмисно драматизує економічну ситуацію в Україні, аби змусити уряд підвищити тарифи для населення.

Нагадаємо, портал kanzas.ua писав про те, що станеться з курсом долара в 2013 році.