Українців закривають в психушках заради квартир

Довідками про недієздатність людей, за яких нікому заступитися, перетворюють у душевнохворих і роками тримають у лікарнях.

В Україні неединычны випадки зловживання довідками про недієздатність, перетворюючи з їх допомогою здорових людей у психічно хворих .

Довідка про недієздатність є страшним документом, який моментально позбавляє людину головного права — приймати самостійні рішення.

Такі довідки видають у психлікарнях — але не завжди душевнохворим. Іноді просто достатньо бути сиротою з квартирою.

Здоровий «псих»

У Біляївському районному суді на Одещині нещодавно визнали дієздатним (психічно здоровим) Михайла Михайлівського, який провів у психлікарні 8 років.

«Я відчув, як із моєї душі камінь впав! І я вже вільний як птах у небі!», — з неймовірним полегшенням говорить колишній пацієнт психінтернату Михайло.

Таких випадків, коли людину визнають дієздатним після психлікарні, в Україні можна перерахувати на пальцях. І майже за усіма такими справами варто правозахисниця з Одеської області Тетяна Макарова.

«Це найважча місія в моєму житті, щоб недієздатної людини перетворити в дієздатного», — говорить правозахисниця.

Вона витягує людей з Новосавицького інтернату для душевнохворих. Два роки тому там вбили пацієнта. І Михайло Михайлівський, якого визнали дієздатним — став свідком цього злочину, як і інші хворі.

Всі вони божилися, що пацієнта забили до смерті санітари. І їм ніхто не повірив. Тому що за документами, якщо людина там лікується — значить він псих. Зрештою винним у смерті пацієнта визнали іншого пацієнта. Він сидить у в’язниці для душевнохворих.

В’язні довідки

Тоді про цей інтернат дізналася вся країна. Виявилося, що там не лише знущалися над пацієнтами, але й робили божевільними фактично здорових людей. Особливо тих, які росли в дитячих будинках, у кого не було родичів, але була, наприклад, нерухомість.

Коли сироти ставали дорослими, їх документи відправляли на медкомісію, яка визнавала їх недієздатними. Саме так потрапив до психлікарні і Михайлівський. Керівництво інтернату змушувало його працювати на приватних господарствах як раба. А якщо відмовлявся — наколювали психотропними препаратами.

Після трагедії в Новосавицьком інтернаті правозахисниця через суд довела дієздатність 11 осіб. А в самому закладі змінили директора. Тутешні жителі запевняють, що смертей в тих стінах було набагато більше, ніж говорить статистика. Але правди вже так ніхто і не дізнається — частина документів про хворих знищив старе керівництво, знайти екс-директора не вдалося.

Загалом в Україні працює понад три з половиною сотні психоневрологічних інтернатів. І скільки там лікують здорових людей — не знає ніхто. Тому що зовні відрізнити їх від дійсно хворих практично неможливо.

«Давайте будь-якої людини відправимо в психоневрологічний інтернат і поставимо 3-5 уколов аминозинагалопередола. І все — людини вже немає, потім люди будуть сміятися, говорити — він же хворий, так?», — зазначає правозахисниця Макарова.