Українців при розлученні можуть змусити ділити надвоє кредити

Практика Верховного суду, закріплена у постановах, як правило обов’язкова для використання всіма нижчими судами. Таким чином, тепер будь-позика, взятий одним з подружжя, навіть після розлучення буде пов’язувати екс-сім’ю однаковими зобов’язаннями по виплаті боргу.

Верховний суд України постановив, що навіть у разі припинення шлюбу обоє повинні погашати борги за кредитними договорами, якщо разом використовували придбаний товар. Таке рішення схвалено судом вищої інстанції при слуханні цивільного спору подружжя.

Видання вказує, що сімейній парі, яка створила прецедент, було що ділити – дві машини Mercedes і Suzuki Grand Vitara, а також будинки, квартири, ділянки. Проблемою виявився позашляховик, який дружина взяла в кредит. Чоловік вимагав стягнути з екс-дружини частина вартості авто і стверджував, що виплачував за борговими зобов’язаннями дружини свої кошти.

У свою чергу, дружина направила зустрічний позов. У підсумку з чоловіка стягнули частину боргу, а саме понад 80 тис. грн, тоді як авто залишили дружині, яка довела, що сумлінно погасила свою частину вартості і що чоловік також використовував машину.

Зазначимо, що практика Верховного суду, закріплена у постановах, як правило обов’язкова для використання всіма нижчими судами. Таким чином, тепер будь-позика, взятий одним з подружжя, навіть після розлучення буде пов’язувати екс-сім’ю однаковими зобов’язаннями по виплаті боргу.

Юристи відзначають, що раніше практика розділу майна і зобов’язань була досить різноманітною. “Раніше одні суди визнавали, що кредит повинен гасити тільки чоловік-позичальник, який підписував договір, інші судді ділили ці борги навпіл”, – пояснила газеті Галина Лефор, адвокат юркомпанії Ільяшев і партнери.

“Нове рішення передбачає, що другий з подружжя не буде платити за кредитом, якщо, приміром, була куплена річ, якою може користуватися тільки той, хто її купував, – розповіла юрист. – Якщо дружина, скажімо, музикант і купувала в кредит дорогий рояль, на якому грала тільки вона, то погашати борг буде вона одна”.

Тим не менш, якщо чоловік або дружина доведе, що предмет використовувався обома, то і вартість кредиту буде розділена поділять. Страховкою у такому разі може виявитися шлюбний договір.