Українців косить кредитоманія

Психологи впевнені, що жага купувати речі в кредит – це рід залежності або манія. Кредитоманії у нас більш всього схильні молоді люди, які хочуть все і одразу і не замислюються, як потім розплачуватися за красиве життя.

Все найнеобхідніше

Взяти кредит знову стало легко. Здається, що банки видають їх, не замислюючись над кредитним рейтингом, довідками про доходи або заставою. Насправді ж банкіри давно визначили вигідну для себе категорію клієнтів: це молоді люди, часто з невеликим заробітком. Адже їм так хочеться жити красиво!

– Все почалося з того, що я взяла в кредит холодильник. Потім знадобився телевізор, потім кухонний комбайн. Все це були посильні витрати. Закінчилося тим, що я взяла великий кредит на зубні імпланти. Довелося закласти квартиру, – розповідає киянка Олена Соловйова.

Більше половини заробітку вона виплачувала за кредити. Доводилося позичати до получки, і борги росли як сніжний ком. Але зупинитися і скоротити витрати жінка вже не могла.

– Все, що я взяла в кредит, мені дійсно потрібно, – виправдовувалася вона і сподівалася, що як-небудь вдасться розрахуватися з боргами.

Ілюзія успіху

Психолог Юрій Калашников констатує, що кредитоманія – це новий вид залежності сучасного суспільства.

– Симптоми схожі з ігроманією. Людина хоче жити на широку ногу. Але головне – йому потрібно все і зараз. Людині здається, що без якогось предмета просто неможливо жити. Я знаю одного менеджера, який купив собі в кредит автомобіль, бо йому здавалося, що без нього він не зможе працювати. Казав, що коли він приїжджає до клієнта на машині, до нього ставляться як до солідної людини, що гарантує вдалу угоду. Але це ілюзія, а борг – реальність. Кредитоманы знаходять тисячу причин для виправдання своєї залежності, – стверджує психолог.

Чи є ліки?

– Кредитоманы дуже рідко без чужої допомоги справляються зі своєю залежністю, – визнає Він.

Але щоб звернутися за допомогою до фахівця, теж потрібні гроші. Знову кредит? Тому Юрій Калашников радить самолікування.

Зверніть увагу, яка частина сімейного бюджету витрачається щомісяця.

– Ви станете багатими, якщо будете витрачати тільки третину свого заробітку, заможними – якщо витратите половину. І у вас обов’язково виникнуть проблеми, якщо ви щомісяця віддаєте банкам більше 50% свого доходу, – вважає психолог.

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, найбільше кредитоманії схильні молоді люди.

— Люди середнього віку і старі дуже консервативні і бояться жити в борг. 72% позичальників банків — це люди до 30 років, і саме серед них найбільше неповернень: 45%. Але за допомогою колекторів ця цифра знижується до 15%, — стверджує експерт.