Українці все частіше знімають житло через інтернет

Щоб зекономити, українці все більше прагнуть знімати квартири без допомоги ріелторів.

У Мережі з’явилося чимало ресурсів, відвідавши які потенційні орендарі можуть знайти собі житло, не переплачуючи. Такі групи давно існували на ресурсі Живий Журнал (ЖЖ), а нещодавно новий сервіс FriendRent запустила російська мережа ВКонтакте. За задумом засновників, з допомогою цього сервісу кожен бажаючий може дати там оголошення про здачу житла, а зацікавлені — знайти потрібні пропозиції або розмістити запит про пошук квартири. Цей сервіс обіцяє відносну безпеку: ваші оголошення можуть бачити тільки ваші друзі і друзі ваших друзів, тому дзвінків від «чужинців» не буде.

«Ми ретельно стежимо за якістю оголошень: діяльність агентів відразу виявляється і блокується модераторами і відвідувачами сервісу, а застарілі оголошення знімаються» — кажуть власники ресурсу.

У нього вже з’явилися перші шанувальники з України. «Я не хотів зв’язуватися з посередниками, шукаю співмешканця в одну з двох кімнат. Як хотів, так і вийшло — дзвонять по оголошенню друзі та їхні знайомі, яких я завжди можу перевірити, зайшовши на сторінку в Мережі» — розповідає нам один з користувачів сервісу Ігор.

Зателефонувавши за іншим номером, журналісти “Сегодня” натрапили на повне здивування господині квартири. «Так, я здаю кімнату, але поширювала цю інформацію тільки усно серед друзів. Не знаю, хто розмістив оголошення, я б ніколи на таке не пішла» — сказала Олена. А по третьому телефону ми все-таки натрапили на посередника, — мабуть, модератори не встигли заблокувати вчасно.

Ріелтори кажуть, що таких сервісів знають чимало, і не збираються знижувати ціни на свої послуги, щоб гідно з ними конкурувати (вже кілька років середній гонорар ріелтора становить 50 % від вартості за перший місяць оренди).

«Люди прагнуть уникнути плати ріелторам у часи кризи, вважаючи, що ця робота легка і можна зробити її самому. Але споживач повинен розуміти, що це просто дошка оголошень — з усіма витікаючими наслідками. Тут можуть виникнути традиційні проблеми: квартира буде здаватися одночасно кільком людям, іноді її неможливо подивитися, укладення договору без фахівця також загрожує шахрайством. Тому на таких сайтах можуть процвітати аферисти і шахраї» — попередив нас президент Асоціації фахівців з нерухомості України Сергій Злидень.