Українці скуповують житло цілими підїздами напередодні Євро-2012

В містах, які приймають участь у Євро-2012, відзначається підвищений попит на квартири в центрі, причому, скуповують їх як поштучно, так і цілими під’їздами. У результаті, поки менш ліквідне житло продовжує дешевшати, “футбольні” апартаменти стрімко зростають у ціні.

Напередодні Євро-2012 не даремно так довго говорили про дефіцит готелів в Україні. Ті, хто мав у своєму розпорядженні вільними коштами, поспішили перекваліфікуватися в готельєрів в надії, як мінімум, частина вкладень відбити на рекордних тарифах, за якими прогнозується здавати ліжкомісця фанам.

В містах, що готуються приймати футбольний чемпіонат, відзначається підвищений попит на квартири в центрі, причому, скуповують їх як поштучно, так і цілими під’їздами. В результаті, поки менш ліквідне житло продовжує дешевшати, “футбольні” апартаменти стрімко зростають у ціні.

Прибуткові метри

Ріелтори радісно констатують: попит на квартири в центрі Києва, Львова, Донецька та Харкова протягом минулого року виріс, щонайменше, на третину. І з початку цього року, незважаючи на загальне сезонне затишшя на ринку нерухомості, дана тенденція тільки зміцнюється. Причина ажіотажу проста: українці розраховують добре заробити на здачі житла в оренду футбольним фанам.

Президент всеукраїнської молодіжної хостел-асоціації Роман Пономаренко розповідає, що йому щодня надходить по кілька дзвінків від охочих облаштувати притулок для іноземців. В основному, звертаються власники, які придбали по 3-4 квартири в центрі і готові вкласти в їх ремонт і переобладнання під потреби туристів близько 150 євро/місце. За інформацією Пономаренко, до кінця цього року тільки в Києві з’явиться ще, як мінімум, 30 хостелів, по десятку міні-готелів в житлових будинках готуються відкрити також у Львові та Харкові.

Вартість ліжко-місце в українському хостелі підскочить до 100 євро

Потенційних покупців змушують активність ціни на проживання в Україні під час проведення футбольного чемпіонату, озвучені експертами. За словами Романа Пономаренка, якщо зараз ліжко-місце в хостелі коштує близько 15 євро з людини в добу, то до Євро тариф зросте до 100 євро. І, враховуючи дефіцит готельних місць в нашій країні, пустувати житло економ-класу навряд чи буде.

Куплю під’їзд. Дорого

Провідний спеціаліст відділу маркетингу компанії SV Development Сергій Костецький розповідає, що в столиці лише за останній час було проведено близько 15 угод з купівлі одним власником відразу декількох квартир на Андріївському узвозі, вул. Жилянській, Саксаганського, Інститутській. Майбутні власники вклали в нерухомість за $3-4 млн.

Його львівські колеги розповідають, що у них особливим попитом користуються 3-4 кімнатні квартири в історичному центрі міста, зокрема, в районі площі Ринок. У Харкові спостерігається ажіотажний попит на житло на вул. Сумської та прилеглих районах. У Донецьку — на вул. Артема.

Квартири купують, розраховуючи під час чемпіонату здавати їх за 150-200 євро на добу (нинішня ціна — 50-100 євро в залежності від рівня квартири).

Вловивши тенденцію підвищення попиту, власники ліквідної нерухомості почали піднімати ціни. За останній рік квартири економ-класу у центрі більшості міст, які, як правило, купують під хостели, подорожчали як мінімум на 10%. Приміром, у Києві, де на початку минулого року квартири без ремонту в центрі виставлялися по $2-2,5 тис./кв. м, зараз за них хочуть вже $2,2-2,8 тис. грн. У Львові ціни зросли з $1,7 тис./кв. м до $1, 9 тис., у Донецьку — з $1,8-2 тис. до $2,2 тис., у Харкові — з $1,5 тис. до $1,7 тис./кв. м.

Приміром, у Львові, де традиційно великий наплив туристів і не так багато що здається в найм житла, вилучення з обігу декількох десятків квартир, які нові власники закрили на ремонт, вже призвело і до підвищення на 10-15% орендних ставок. І тенденція подорожчання житла в центрі міст, що приймають Євро, в цьому році тільки зміцниться, — прогнозують експерти. За їх оцінками, квартири зростуть у ціні ще, як мінімум, на 5-7%.

Без знижки не пропонувати

Між тим, житло, на якому немає шансів заробити, як і раніше простоює і дешевшає. За даними представника Української торгової гільдії Євгена Рідоша, протягом 2011 р. квартири на вторинному ринку в Києві впали в ціні в середньому на 3,4%. Якщо в 2009 р. вартість квадратного метра становила $2,1 тис., то в 2010 році — вже $2,04 тис., а в минулому сезоні ціна знизилася до $1,9 тис.

Шанси швидко знайти клієнта зараз є хіба що у продавців дешевих квартир, на частку яких, за даними SV Development, в минулому році довелося максимальна кількість угод — до 70% від їх загальної кількості. “Убиті” квартири на Борщагівці, Троєщині, Виноградарі за останній рік навіть зросли в ціні на 10-12%. Наприклад, якщо в 2010 р. однокімнатна хрущовка на околиці столиці коштувала від $30 тис., то в минулому році — $40 тис., а в цьому сезоні нижня планка підніметься до $50 тис., — прогнозує Сергій Костецький.

Але це, мабуть, єдина хороша новина для власників квадратних метрів. Квартири в більш високої цінової категорії продаються місяцями, навіть незважаючи на те, що власники готові скидати до 10% від заявленої вартості. Приміром, за даними УТГ, житло бізнес-класу в 2011 р. подешевшала на 1,7%. Елітні апартаменти, хоча і виставляються за незмінно високими розцінками (від $3 тис. за кв. м), на момент проведення операції падають в ціні ще більш істотно — до 7-12%.

Варто відзначити, що продавці вторинки пішли на поступки під тиском забудовників, які в 2011 р. помітно активізувалися і, щоб розпродати квартири, пропонують не тільки привабливі ціни (від $950/кв. м), але й безвідсоткові позики. Так що, за прогнозами Сергія Костецького, в цьому році загальна тенденція здешевлення нерухомості в Україні збережеться.