Українці побоюються іпотеки під 3%

Рівно рік тому українцям стали давати кредити на житло під 3% річних. Згідно з нею позичальник отримав кредит у банку під 16%, але 13% з них – державний бюджет.

Між тим, пишуть Вести, на «гарячі пиріжки» народ не кинувся — за сім місяців 2012-го кредитів на суму 284,04 млн. грн. взяли тільки 1233 сім’ї. У цьому ж році знайшлося сміливців небагато – нових кредитів під 3% взяли тільки 332 сім’ї.

На сьогоднішній день, потік людей, які цікавляться даною програмою, став менше. Експерти пов’язують це з дефіцитом «однушек», які саме підходять під програму.

«Проти програми зіграла погана слава попередниць — люди пам’ятають, як закінчилися пшиком програми молодіжного кредитування, а позичальники змушені були платити збільшені ставки», – відзначає експерт Олександр Жолудь.

За його словами, основна проблема – це обмеження за кількістю метрів і те, що купувати можна тільки первинне житло.

У свою чергу директор Української іпотечної асоціації Павло Матіяш зазначає, що ніякого розвитку цієї ініціативи Президента немає, тому що низька платоспроможність населення, а сама програма вимагає від людей купу документів.

«Дійсно, умови видачі кредитів жорсткі і не кожен може ними скористатися. Не кажучи вже про необхідність 25% початкового внеску, на який кошти знайдуться далеко не у всіх», – говорить Матіяш.

Серед тих, кому в кредиті відмовили, існує думка, що банки свідомо висувають такі жорсткі вимоги, щоб не пройшли «чужі», а реально отримати пільговий кредит можна тільки “своїм”. Банкіри це спростовують і кажуть, що вимоги до всіх однакові. Просто їм, дійсно, відповідають мало.

У банках зазначають, що вони самі з острахом підходять до цієї програми.

«Іпотека — кредитування на 10-15 років. Так, кошти на компенсацію закладаються щороку в держбюджет. Але банки розуміють ризик того, що в якийсь рік не всі статті бюджету будуть виконані. І вони опиняться один на один з не дуже забезпеченими людьми, які поселяться в квартири і повинні будуть самі платити всі 16%», — вважає радник Асоціації українських банків Олексій Кущ.