Українці беруть найдорожчі іпотечні кредити при самому низькому доході

В Україні найдорожчі іпотечні кредити по відношенню до доходів домогосподарств, заявляють аналітики Ерсте Банку.

“Порівняно з іншими країнами світу, Україна одна з країн, у якої найвища вартість іпотечних кредитів по відношенню до доходів домогосподарств. Практична недоступність кредитів викликана як високими ставками за кредитами, так і високими цінами квартир. Але не дивлячись на високу вартість житла, прибутковість оренди в центрі міст України є найвищою в Європі. За відсотками іпотеки від середньомісячних доходів, Київ поступається лише Москві. Середньомісячний дохід киянина після оподаткування – один з найнижчих в Європі”, – відзначають експерти.

У зв’язку з погіршенням перспектив економічного розвитку в усьому світі, прибутковість ринку комерційної нерухомості в Києві залишається високою в порівнянні з іншими європейськими столицями. Прибутковість досягає 11-12,5% для будівель, нещодавно виставлених на продаж.

“Виходячи з означених тенденцій та попередніх висновків ми вважаємо, що ціни на квартири продовжать поступово знижуватися. Відбудеться це через повільне зростання доходів населення в майбутньому, високих кредитних ставок, а також скорочення кількості населення”, – прогнозують експерти.

Аналітики вважають, що реальні доходи населення в наступні кілька років будуть зростати на 2-3% в рік, що можна порівняти з середнім зростанням 12,4% в період з 2001 р. по 2011р. На їхню думку, низький зростання доходів населення в майбутньому буде пов’язаний з тим, що українська економіка вичерпала запас перерозподілу доходів економіки на користь внутрішнього споживання.

Як наголошується, в 2004р споживання (і, відповідно, доходи) домогосподарств склали 45% ВВП, тоді як у 4 кварталі 2011 року цей показник досяг 75%, що стало найвищим показником в Європі. Додатковим фактором, який може посприяти зниженню цін на нерухомість є можлива зміна курсу гривні в результаті боргової кризи в країнах ЄС, а також скорочення економічного зростання країн.

Іван Улітко, аналітик Ерсте Банку вважає, що вартість іпотечних кредитів буде залишатися дуже низькою через низький рівень ліквідності банків, що в свою чергу викликано фіксованим курсом гривні до долара США. Зниженню ставок за кредитами міг би посприяти більш гнучкий курс гривні, зазначає аналітик, проте перехід на нього може стати болючим для банків і спровокує значні процентні ставки, як мінімум протягом перехідного періоду.

Нагадаємо, раніше голова правління “Ощадбанку” заявив, що українці не беруть дешеву іпотеку і залишають компенсаційну тисячу на рахунках в банку.