Українським хрущовкам підпишуть смертний вирок?

Зробити з тісної «однушки» модну студію, прибрати непотрібні стіни в бабусиній «двійці» або об’єднати сусідні «гостинки». Незабаром архітектурні фантазії українців отримають право на життя без дозволу БТІ. У Мінрегіонбуді обіцяють скасувати таке поняття як перепланування, якщо мешканці під час ремонту не руйнують несучі стіни.

Чиновники кажуть, це рішення знизить корупцію в місцевих владах, адже «узаконення» оновленого житла сьогодні коштує власникам по кілька тисяч умовних одиниць. Проте експерти попереджають, що країну в такому випадку «накриє» хвиля обвалень старого житлового фонду.

Минулого тижня заступник глави Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Дмитро Ісаєнко повідомив журналістам, що у відомстві розроблений законопроект, який скасовує отримання дозволів для проведення перепланування квартир. По обіцянкам чиновника, документ «скасує такий вид будівництва як перепланування», якщо ремонт не зачіпає капітальних стін (а також арок і прорізів у них), не передбачає втручання в інженерні комунікації (стояки) і не розширює санвузол за рахунок житлових приміщень. У всіх інших випадках, за словами Ісаєнка, «не потрібно буде брати дозвіл на будівництво, вводити житло в експлуатацію, вносити зміни в техпаспорт квартири».

Законопроект буде поданий на розгляд Верховної ради до кінця цього місяця і є шанси, що його приймуть. «По-перше, з бюрократичною машиною на етапі перепланувань стикаються не тільки і не стільки прості українці, скільки заможні громадяни, тому питання має для депутатів свою ціну, – аналізує незалежний юрисконсульт з питань ЖКГ Борис Козленко. – По-друге, сам процес узаконення перепланування давно став розсадником корупції, і влада дуже виграє на тому, щоб цю викорінити корупцію. По-третє, з правової точки зору головна інформація про житло полягає в даних про площі і несучих стінах. Якщо в ході перепланування спотворення цієї інформації не відбулося, немає сенсу вносити зміни в техпаспорт».

«Тарифні» плани

Нестримне бажання кардинально змінити планування квартири хоч раз в житті, але виникало у всякого. Особливо, якщо мова йде про житло так званого «типового» фонду – «сталінки», «чешки», «хрущовки», «панельки». Такі будинки зводилися в ударному темпі, головним завданням уряду в той час було якомога швидше дати людям банальну дах над головою, бо якість життя під цим дахом відходило на другий план. В результаті сьогодні ми часто обурюємося або мізерними метражами (якщо мова йде про гостинках або хрущовках-однушках), або абсурдною плануванням такого житла. Погодьтеся, що мало кому зручно жити з кухнею, в яку не поміщається навіть холодильник, або вбудовувати пральну машину в комору.

Претензії до проектувальникам старого житлового фонду у кожного свої: комусь заважає одна стіна, а хтось із задоволенням зніс би всі «обмежувачі» у квартирі і перетворив її з житлоплощі просто в площу. Однак незалежно від масштабів змін і польоту архітектурної думки мешканців питання перепланування завжди впирається в дозвільні процедури. Будь-які зміни в розташуванні кімнат, стін, дверей і навіть декоративних арок за законом рано чи пізно треба вносити в технічний паспорт квартири – без цього житло неможливо продати, подарувати або залишити спадкоємцям. В той же час сама процедура «узаконення» нагадує сім кіл пекла. Або ж коштує такі гроші, що простіше змиритися з незручностями.

Законослухняний Валерій Подмазов пару років тому спробував узгодити бюрократичні нюанси майбутньої перепланування самостійно. «Спочатку вибивав у виконкомі дозвіл на розробку проектної документації, потім шукав «потрібну» фірму для розробки проекту, потім погоджував його в районній СЕС, пожежної служби та ЖЕО. На етапі узгодження з головним архітектором просто «зламався», тому що він вимагав від мене колосальну за мірками нашого міста хабар», – говорить Валерій. Чоловік наважився робити перепланування без дозволу і узаконювати її постфактум, коли виникне юридична необхідність. За словами Валерія, зараз є можливість зробити це через посередників «всього лише» за $7 тис.

Обвалення слід

Сьогодні ціна питання залежить від регіону, а також від особистих контактів того, хто займається узаконенням перепланування житла. Тому в країні процвітають різноманітні фірми, які за «скромну плату» згодні взяти на себе всі турботи по легалізації майбутньої чи вже доконаний перепланування. У маленьких містах ціни варіюються від $1 до $5 тис. в залежності від складності поставленого завдання, а от в обласних центрах «такса» стартує з $3-4 тис. Менше всього запросять господаря «двійки», який збирається об’єднати ванну і туалет або знести комору. Найбільше заплатить власник багатоквартирного житла, якому треба продати повністю переплановану квартиру.

З цієї точки зору законопроект Мінрегіонбуду зіграє позитивну роль. Але в документі є один недолік, який може стати для житлового фонду країни вироком: автори не обмежують типи будівель, в яких можна проводити самовільне перепланування. «Цей нюанс потрібно прописати окремо, – впевнений голова Об’єднання професійних управителів ОСББ Іван Борисенко. – Приміром, панельним будинкам кінця 90-х легкі перепланування не страшні. Про новобудовах взагалі не кажу, там забудовники змінюють планування за бажанням покупця. Зате в хрущовці небезпечно навіть найменше втручання. Якщо прорубати двері зі спальні у вітальню в іншому місці, це призведе до порушення несучої здатності плит».

Борисенко нагадує багато випадків, коли такі будинки не витримували незаконне перепланування. У минулому році обрушилася п’ятиповерхівка в Луцьку, у 2008-му обвалився будинок в Херсоні, в 2003-му знесло фасад будівлі в центрі Києва. «Це тільки випадки, які відразу приходять в голову, хоча насправді прецедентів більш ніж достатньо, – каже експерт. – Якщо проект Мінрегіонбуду прийняти в його нинішньому вигляді, ситуація погіршиться. Зараз люди хоча б побоюються сваволити зі стінами та перекриттями в квартирах, але дай їм сигнал, що все можна, і по країні почнеться бум капітальних ремонтів». З Борисенко згоден екс-міністр регіонбуду та ЖКГ Анатолій Близнюк: «Ми будемо вносити в документ правки. Не можна зносити прорізи без дозволу в будинках всіх категорій», – заявив він.