«Укоінвестбуд» зводить недобудови і будує там, де не можна…

У редакцію «Цензор.НЕМАЄ» звернулися інвестори «Укоинвестбуда», квартири яких повинні були бути готові ще до кінця 2006 року. Але житло, за яке сплачені чималі суми, не побудовано досі. У теж час фірма продовжує укладати нові контракти з майбутніми жертвами житлової афери.

У чому афера, ми спробуємо розібратися, адже державі на неодноразово «кинутих на бабки» громадян плювати…

Перші скандали, пов’язані з «Укоинвестбудом» в інтернеті датуються 2004-2005 роками. У 2006-2007-му на інвестиційних форумах цю компанію вже «поливали» без сорому. Причому, народ «розкусив», що саме ця компанія грішить незавершеним будівництвом і активно займається ребрендингом власного обличчя, щоб приховати свою справжню сутність (ребрендинг – комплекс заходів щодо зміни бренда , або його складових: назви, логотипу , візуального оформлення бренду зі зміною позиціонування , зміна цілісної ідеології бренду, – Вікіпедія). Як правило, ребрендинг передбачає, що в компанії відбулися досить сильні зміни, що дозволяють вийти підприємству на новий рівень розвитку, привернути увагу нових клієнтів і посилити лояльність існуючих. «Укоінвестбуд», він же «Укобудинвест», він же – ланка в групі будівельних компаній «Укоинвестгрупп» – багаторазово змінює свою «вивіску», продовжує збирати з інвесторів гроші, начебто навіть будує, та тільки об’єкти не вводяться в експлуатацію.

Так, за інформацією, яка накопичилася в Асоціації допомоги постраждалим інвесторам (АППІ), нам вдалося з’ясувати, що група будівельних компаній «УКОинсветгруп» на ринку нерухомості з 1996 року. Починала свою діяльність в місті Суми та Дніпропетровську. А з 2003-го почала активно працювати в Києві, де й до сьогодні зосереджений основний обсяг будівельної діяльності.

Перший об’єкт, який компанія почала зводити в Києві в 2004 році, знаходиться за адресою вул. Л. Руденко, 6-А. Ноу-хау цього будівництва полягало в тому, що компанія почала його без належних на це дозволів міської влади. Причому, будувати збиралися на… даху багатоповерхових гаражів, що належать «Київміськбуду». Реакція влади на звернення мешканців сусідніх будинків до правоохоронних органів з приводу незаконного будівництва була більш ніж стриманою. Дарницька РДА факт незаконного будівництва визнала і не більше того. При цьому інвестиції в офісні приміщення на вул. Руденко, 6-а перевищили 2 млн. доларів в еквіваленті на 2004 рік.

Ось повідомлення, розміщене на одному з київських форумів, присвячених цьому забудовнику: «Хочу розповісти про сумний досвід свого друга, який зв’язався з «надійним» конторою Укоінвестбуд з офісом на Руденко, 6-а (Позняки). Думаючи, що він самий розумний, він купив собі квартиру і офіс у одного і того ж вищезазначеного забудовника. Тепер чекає квартиру на Харківському Шосе, 19 вже 3 роки (затримка з призначеної дати здачі об’єкта в експлуатацію), і офіс на Ушинського, 40 який не будується, так як починався без наявності дозвільних документів на руках як таких. Під потрапив, так? При цьому УкоБудИнвест рекламується щосили. Країна ідіотів, так?».

За аналогічною схемою, нагадують у АППІ, будувався і житлово-офісний комплекс на вул. П. Григоренка, 39-б. Без дозвільної документації компанія з інвесторів «зняла» більше 3 млн. доларів. Далі по тій же схемі вже були скандальне будівництво за адресою Харківське шосе, 19 і 19-А, вул. Заболотного, 150. У Святошинському районі розпочався продаж 24-поверхового житлового будинку за адресою вул. Олевська, 13/50. А дочірні компанії того ж забудовника зайнялися реалізацією квартир в новобудовах по вул. Руданського і Лохвицької.

У 2006-му мер Києва Черновецький підписує розпорядження про заборону на проведення будівельних робіт на Харківському шосе, 19. Адже будівля зростає впритул до гуртожитку Механіко-металургійного технікуму і в безпосередній близькості до забетонованої річці Дарниця. Однак, ТОВ «Укоінвестбуд» продовжує будівництво та реалізацію приміщень. Станом на початок 2012-го будівництво… триває. Інвестора вже втратили всяку надію вселитися хоч коли-небудь. З 150 інвесторів, що вклали гроші в цей новобуд, на збори ходять 10-15… А компанія «Укоінвестбуд» продовжує спокушати нових лохів «яскравими перспективами», розміщуючи на сайті рекламу про продаж квартир на об’єкті.

У квітні 2007-го у вже згаданій «групі будівельних компаній» була виділена одна керуюча – ТОВ «Укогрупп». «З метою оптимізації діяльності», як пояснює сама компанія на своєму сайті. А ось АППІ вважає, що це і є той самий ребрендинг забудовника з метою приховування поганій репутації. У 2010-му керівництво «Укогрупп» приймає рішення виключити зі структури девелоперських компаній відділ по роботі з інвесторами. Таким чином, був створений Департамент по роботі з інвесторами, який об’єднав в собі відділи по роботі з інвесторами таких девелоперських компаній, як ТОВ «Укоінвестбуд», ТОВ «Еверест Плюс», ТОВ «Мегаполісбуд».

– З діяльністю групи будівельних компаній «УКОГРУПП» Асоціація знайома вже не перший рік, – заявив в ексклюзивному коментарі «Цензор.НЕМАЄ» президент Всеукраїнської громадської організації «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» Олексій Гончарук . – В цю групу, крім ТОВ «Укоінвестбуд», входять ТОВ «Мегаполісбуд», ТОВ «Еверест плюс», ТОВ «КОМ-ТЕХ», ТОВ «Олімпбуд», ТОВ «Стольний град», ТОВ «Украгро», ТОВ «Класика будівництва» і т. п.

– 18 компаній спеціалізуються на виконанні будівельно-монтажних робіт, 5 з них виступають генпідрядниками (ТОВ «Укоінвестбуд і К», ТОВ «Литий камінь», ТОВ «Укоспесмонтаж», ТОВ «Віа-авто», ТОВ «Днепрокоинвестбуд»), – продовжує Олексій Валерійович. – Пов’язаними також є ТОВ «Укомонолитстрой», ТОВ «Рембудсервіс», ТОВ «ССЕТ-2000», ТОВ «Укоспецстрой», ТОВ «Укоенергострой», ТОВ «Енергобуд», ТОВ «Укожуляныстрой», ТОВ «Уковиноградарстрой», ТОВ «Фасадні системи» та ін.

– Об’єктами, з якими пов’язують діяльність цієї групи в Києві, є: вул. Заболотного, 150; вул. Григоренка, 39-Б; вул. Л. Руденко, 6-А; вул. Руданського, 3; вул. Ушинського, 40 (бізнес-центр); вул. Закревського, 42-А (бізнес-центр); вул. Райдужна, 25 (бізнес-центр); котеджне містечко «Стольний град»; Харківське шосе, 19 і 19-А; вул. Лохвицька, 1; вул. Олевська, 13/25 і 13/50; вул. Олевська, 5, – продовжує президент ВГО «АППІ». – Найбільш знаменитим є об’єкт на Харківському шосе, 19 і 19-А. Цей комплекс будується, мало не 10 років. Політику компаній вибудовує Анатолій Петрович Войцеховський. Асоціація називає його «заслуженим» будівельником останнього десятиліття. Його підхід до бізнесу можна охарактеризувати анекдотом про те, як син старого єврея – потомствений юрист – прийшов хвалитися до батька, що нарешті виграв справу, яка його тато вів последние15 років. На дану радість старий єврей відповів: «Це справа годувало мене і сім’ю ті самі останні 15 років»…

– Скарги інвесторів по цій групі будівельних компаній однотипні, та пов’язані з тим, що ніякі важелі впливу не діють у війні за своєчасне та якісне виконання зобов’язань за договорами. Будинки будуються, але, як і скільки – це питання інше, – каже Олексій Гончарук. – За весь період діяльності згаданої групи компаній пройшов не один десяток судових процесів. Питання їх результативності – це питання вигоди їх виконання для забудовника і невтішної ситуації з приведенням судових рішень до виконання в цілому по країні. Скажімо так, якщо забудовнику зручно виплатити інвестору колись вкладену останнім суму грошей (за яку зараз і гараж не купиш), щоб мати можливість продати цю ж квартиру вдруге, то він їх поверне. Якщо ж мова йде про невідповідних втрати – будуть підключені всі можливі сили для нівелювання впливу такого судового рішення на діяльність забудовника.

А тепер повернемося до конкретного інвестора, який звернувся за допомогою в «Цензор.НЕМАЄ». Договір, згідно з яким інвестор Ст. чекає на свою квартиру, складено на підставі «пайової участі у фінансуванні будівництва житлового будинку». Головним його недоліком юристи називають відсутність конкретної адреси. В договорі йдеться про житловому будинку в «кварталі, обмеженого вул. Л. Українки, вул. А. Бестужева, вул. Лисянської та пер. А. Бестужева у Подільському районі р. Києва». Відомий київський адвокат Тетяна Монтян, якій ми передали для вивчення так званий «договір купівлі житла», нібито гарантував передачу інвестору збудованого об’єкта на підставі «Акта приймання-передачі Об’єкта фінансування» ще в 1 кварталі 2007 року, і додатковий договір, який фактично продовжує плановий термін введення в експлуатацію об’єкта до 3 кварталу 2012 року.

Тетяна Монтян, як завжди різання і коротке в своїх оцінках. «Це не договору, а папірці, які не варті навіть фарби з принтера, на якому надруковані, – заявила адвокат. – І якщо хтось хоче викинути гроші на вітер – це право кожного. Божевільних у нас, на жаль, не обмежують у правах». Останнє попередження стосується тих інвесторів, хто спробує «приєднатися» до армії вже «кинутих» і купить квартиру на нібито нових умовах.

Замість P . S . За даними Мінрегіонбуду, на 1 січня 2011 року в Україні налічувалося понад 4 тисяч об’єктів у стадії незавершеного будівництва. Їх загальна площа – майже 16 млн. кв. м. В Києві профільне відомство на кінець березня поточного року нарахувало 21 проблемний об’єкт. Однак, на думку експертів цю цифру можна сміливо множити на два. Більш того, з 2009 року ситуація з недобудовами в країні практично не змінилася: свавілля забудовника раніше заохочується владою, а потребує житло народ, як і раніше, не захищений законодавчо від злочинної недобросовісності будівельних компаній…