Уго Чавес захистить орендарів від капіталістичній реальності

Венесуельський парламент схвалив закон про оренду нерухомості, згідно з яким власники житла вже почали підраховувати майбутні збитки, а для 750 тисяч сімей, яким роками доводилося знімати житло, у віддаленій перспективі зажевріла умовна «соціалістична справедливість».

На сьогоднішній день на ринку нерухомості Венесуели встановилися цілком капіталістичні відносини: ціни на покупку та оренду житла диктуються ринком, тобто залежать від балансу попиту і пропозиції. Проте влада Венесуели вирішили приборкати апетити «жадібних капіталістів» і встановити межу щорічного прибутку, яка може бути отримана власником від здачі житла у найм на рівні 5% від вартості належного йому об’єкта нерухомості.

Як повідомляє Washington Post, власники житла дуже стурбовані майбутніми змінами. Багато хто з них відкрито обурюються, стверджуючи, що новий закон порушує їх право на здійснення підприємницької діяльності та отримання прибутку, а також мають намір подати в суд і оскаржити його положення.

Песимісти, ряди яких очолює Ахіллес Мартіні, президент палати власників нерухомості Венесуели, похмуро пророкують, що скасування ринкових відносин в сегменті оренди, в кінцевому рахунку, стане гробової дошки на могилі самого інституту оренди житла як такого. Але основна причина невдоволення власників – не те, що держава штучним чином обмежує їх прибуток, а те, що орендар отримає право викупу житла, яке він знімав протягом 20 років і довше.

Крім цих нововведень, законодавці запропонували створити новий державний орган, що регулює орендні відносини. Передбачається, що ця структура зможе встановлювати максимально допустимий розмір орендної плати. Всі договори про оренду житла між власником і наймачем тепер необхідно буде реєструвати, в іншому випадку власникові загрожує штраф у розмірі $7000. Можна припустити, що укладення угод потрапить в залежність від дій корумпованих чиновників, а строки підписання та оформлення документів зростуть.

Перевіркою укладених договорів і вирішенням спорів та конфліктних ситуацій теж будуть займатися чиновники. Зараз у судах Венесуели розглядається понад 10 000 спорів між власниками квартир і мешканцями, які заборгували за оренду і не бажають звільняти займані приміщення. Згідно з новим законом квартиранта-боржника можна буде виселити тільки в тому випадку, якщо держава надасть йому «інше гідне житло». Причому саме цей пункт підноситься громадськості як турбота держави про права власників.

Голова Асоціації власників міської нерухомості Роберто Орта вкрай негативно прокоментував соціалістичне починання влади. Він упевнений, що новий закон – це політичний хід уряду Уго Чавеса, який і без того контролює ціни практично на всі основні товари та продукти харчування в країні. Нова законодавча ініціатива не враховує права власників житла, упевнений фахівець.

Варто відзначити, що це далеко не перше соціалістичне починання уряду Уго Чавеса. Раніше влада вже заявляли, що готові побудувати два мільйона квартир для малозабезпечених і націоналізувати приватні вілли на архіпелазі Лос Рохес.