«У земельному кадастрі дійсно багато помилок, але інакше і бути не могло», – Глава Держземагентства

З 1 січня в Україні запрацював електронний земельний кадастр. Це не просто реєстру земельних ділянок, це високотехнологічна система, аналогів якої немає ні в одному міністерстві та відомстві.

Впровадження цієї системи дозволить зробити земельні відносини в Україні відкритими, прозорими, мінімізувати корупційні схеми і спростити процедури оформлення ділянок.
В кадастр – близько 50 млн ділянок

Але я хочу розповісти про помилки, які «влилися» в єдину базу в процесі оцифрування даних. Вони на кадастровій карті дійсно мають місце. Люди не можуть знайти свою ділянку, межі наділів накладаються один на одного і так далі. Але інакше і бути не могло.

20 років в Україні інформація про земельні ділянки містилася на паперових носіях. Цілі кімнати були завалені архівами. Найсумніше, що перевірити якість внесених даних про земельні ділянки було неможливо. Самі зробили – самі у себе цей папірець залишили.

Нам треба було звести воєдино дані про десятки мільйонів ділянок. Головна складність полягала в тому, що кожен район вів реєстрацію та облік землі в зручній для нього формі. Єдиного знаменника не було альтернативних систем координат по всій країні налічувалося понад півтори тисячі.

Оцифровав понад 50 млн документів і звівши їх воєдино, ми виявили досить багато помилок. Повторюся, це було неминуче. У всіх країнах у процесі оцифрування паперового кадастру ця проблема виникала, всі через це пройшли. Там було те ж саме, що і у нас. Тому давайте не дивуватись, давайте виправляти неточності.

Хочу підкреслити, що мова не йде про ситуації, коли на один і той же ділянку доводиться кілька власників. Ці помилки можна вирішити тільки через судову систему. Відрадно, що таких помилок небагато – в основному вони характерні для центральних районів обласних центрів. Наприклад, у Київській області проблемними в цьому сенсі є Обухівський, Києво-Святошинський райони. Але в масштабах країни таких спірних ділянок – менше 1%.

А ось що стосується технічних помилок, пов’язаних з фізичними даними про ділянці, то виправити їх досить просто. Але для цього нам потрібна допомога громадян.
Зворотний зв’язок

Отже, ви знайшли неточність на кадастровій карті. Будь ласка, позначте її. Дайте нам знати, де виявлена помилка і в чому вона полягає.

Ми розробили спеціальну табличку зворотного зв’язку на самій карті. В цю форму необхідно ввести власні дані, інформацію про земельну ділянку та зазначити помилку. Система побудована таким чином, що більшість технічних помилок виправляються автоматично. Але для цього необхідно заявляти про них. При заповненні форми заяви присвоюється реєстраційний номер, за яким можна контролювати його розгляд.

Кожен доступ до системи та внесення змін у дані строго регулюється. Будь-яка зміна інформації фіксується і миттєво відображається на центральному сервері у нас в Києві. Для забезпечення контролю введена система електронного підпису.

Тільки так ми зможемо виправити ті проблеми, які накопичилися за 20 років, коли кадастр існував на папері.

Термін виправлення кадастру залежить від активності громадян. Чим більше буде звернулися до нас по зворотного зв’язку, тим швидше цей процес завершиться. Одна справа – міліметр за міліметром переміряти 60 млн га, а інше – точково поправляти дані про конкретних ділянках. Якщо активність громадян буде високою, як зараз, то така корекція може зайняти рік, максимум два. В іншому випадку це може затягнутися на десятиліття.

Українці самі зацікавлені в коректних даних про їх земельних ділянках. Це обов’язкова умова здійснення будь-яких операцій з землею. Ми не беремо грошей за внесення таких змін. Від людини потрібно тільки заповнити форму на сайті.

За тиждень, що кадастрова карта є у відкритому доступі, на портал зайшло 120 000 чоловік. З них 60 000 чоловік перебували там одномоментно, це наш рекорд. За цей період в систему кадастру було направлено 1611 заяв про виявлені помилки.