У столиці бум афер з квартирами людей похилого віку

За останні роки збільшилася кількість афер з нерухомістю з квартирами людей похилого віку. З-за цих махінацій близько 2000 (!) людина опинилася на вулиці. І повернути колись належали людям похилого віку квартири практично неможливо.

У Києві за останні два роки значно збільшилася кількість літніх людей, які опинилися на вулиці через квартирних афер. Про це заявила начальник головного управління праці та соцполітики КМДА Тетяна Костренко. Тільки в цьому році через афер на вулицю було викинуто, за даними главку, 2000 стареньких!

При цьому аферисти використовують кілька схем, щоб заволодіти житлом самотніх пенсіонерів, — договору довічного утримання, представляються соціальними працівниками і родичами пенсіонерів. На деяких під’їздах вже навіть з’являються оголошення із закликами до пенсіонерам бути пильними. У міліції про афери знають, а юристи радять оформляти угоди тільки в присутності свідків і у нотаріуса, пише Сегодня.

ДОГОВОРУ. Кількість бездомних людей похилого віку в Києві зараз становить 10-15 тисяч. «Це люди, яких ми знаємо і з якими працюємо», — сказала Костренко. Найчастіше, за її словами, пенсіонери стають жертвами «договорів довічного утримання». «Пенсіонери домовляються з сторонніми людьми про довічне утримання, після чого опиняються на вулиці», — говорить вона. Знайти оголошення з пропозиціями про довічне утримання неважко — ними обклеєні всі райони поблизу поліклінік та зупинок транспорту, є вони і в інтернеті.

Як нам розповіла знайома однієї з постраждалих бабусь, молода сім’я, з якою бабуся уклала договір, запропонувала їй прибирати квартиру, купувати продукти і ліки, возити до лікаря і давати готівкою 500 грн. в обмін на однокімнатну квартиру в багатоповерхівці на Лівому березі після її смерті. «Ганну Іванівну привезли до юриста, де вона підписала документ. Кілька місяців молоді виконували умови, а потім сказали, що відвезуть її відпочивати під Київ, звідки вже не забрали. Коли ж вона, нарешті, дісталася до будинку, виявилося, що вона підписала… дарчу на квартиру», — розповіла нам читачка Марія Станіславівна. Зараз знайомі бабусі допомагають їй повернути житло.

СОЦПРАЦІВНИКИ. Поширений метод позбавлення старих житла — під виглядом соцпрацівників. «Вони дарують подарунки самотнім, допомагають по будинку, втираються в довіру, а після пропонують оформити на них довіреність на право управління майном. Після бабусю вивозять кудись за місто, нібито на оздоровлення, а самі продають квартиру і, забравши гроші , зникають», — сказав нам правозахисник Едуард Багіров.

Ще шахраї знаходять однофамільця самотнього пенсіонера, якого видають за родича, його племінника, наприклад. «У них є виходи на лікарів, які дають висновок, що пенсіонер «не дружить» з головою, після чого йдуть до суду з проханням дати їм право опікунства над ним. Отримавши його, вивозять старого в лікарню і продають квартиру», — говорить Багіров. За словами юристів, у таких випадках повернути квартиру можна, довівши, що операція була незаконною, але це складно, адже люди самі підписують документи.

ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ

У столичній міліції підтверджують: кількість квартирних афер в останні роки зростає. «Найпоширеніша схема — з договору про довічне утримання», — розповідає начальник ЦГЗ київської міліції Володимир Поліщук.

Юристи кажуть, що договір довічного утримання повинен бути завірений нотаріусом, а літній людині варто взяти на операцію кого-небудь із знайомих, яким він довіряє, щоб уважно прочитали і оцінили ризики. Ще важливо повідомити всім знайомим про угоду, щоб вони були свідками в разі проблем. «Договір повинен бути зареєстрований в БТІ (це означає, що до смерті пенсіонера квартиру можна буде продати). Люди похилого віку повинні обов’язково прописати все до дрібниць — наприклад, скільки треба купляти солодощів, як часто міняти лампочки в квартирі», — сказав нам юрист Тарас Шевченко.