У сегменті офісної і торгової нерухомості віддають перевагу оренді

Сьогодні на ринку офісної і торгової нерухомості зберігається тенденція 2011 р. – в пріоритеті оренда.

На продажу припадає лише близько 30% від загальної кількості угод в сфері комерційної нерухомості, заявила директор департаменту маркетингу, реклами і PR компанії «Житлобуд-2» Наталія Литвинова.

І в сегменті оренди, і в сегменті купівлі-продажу найбільший інтерес проявляється до приміщень невеликої площі (до 100 кв. м) в центральних або прилеглих до них районах.

«Однак слід зазначити цікавий момент. Зараз ринок посткризової оренди стабілізувався, з’явився впевнений попит і тенденція до зростання, особливо на офіси нового будівництва. При цьому обсяг пропозиції з оренди комерційних приміщень в сегменті новобудов не збільшується. На ситуацію впливає як «замороження» будівництва окремих торгово-офісних центрів, так і відсутність нових комерційних приміщень, вбудованих у житлові комплекси, унаслідок все тієї ж кризової зупинки будівництва», – зазначив експерт.

За даними Н.Литвинової, приміщення, які виводяться на ринок, в масі своїй перевищують 100 кв. м площі, так і пропонуються в основному до продажу (за винятком випадків, коли оренда є одним з профільних видів діяльності забудовника). При цьому ціни в даному сегменті ринку нерухомості залишаються невисокими у порівнянні з докризовим рівнем.

Ці обставини сформували умови для дуже обережного і зваженого повернення до так званих інвестиційних покупок. При збереженні стабільного попиту на комерційні приміщення невеликої площі покупці почали проявляти інвестиційний інтерес до приміщень великого формату, вбудованих у житлові комплекси ТДВ «Житлобуд-2».

«Причому, якщо до кризи інвестиційні покупки відбувалися на ранніх стадіях будівництва з метою наступного перепродажу, то нинішні інвестори заходять на стадії 70-90% готовності об’єкта, і спочатку розглядають покупку з точки зору можливості подальшої здачі приміщень в оренду», – повідомив керуючий компанією «Житлобуд-2» Олександр Конюхов.

За словами А. Конюхова, особливою популярністю в цьому плані користуються комерційні приміщення в житловому комплексі бізнес-класу «ГРАНД», розташованому по пер. Отакара Яроша, 12-А у Харкові. У першій секції житлового комплексу, введеної в експлуатацію в грудні 2011 р., залишилося одне невелике приміщення площею 55 кв. м. У другій секції ЖК «ГРАНД» комерційні приміщення розпродані повністю, а в третій секції – на 30%. Введення в експлуатацію другої і третьої секцій ЖК «ГРАНД» запланований на друге півріччя 2012 р.