У Росії стало ніде покурити

Росія залишиться без “курилок”. Набув чинності “антитютюновий” закон забороняє куріння практично скрізь. Тепер знаходитися з сигаретою можна буде тільки на вулиці або в спеціально обладнаних місцях.

“Антитютюновий” закон, який набув чинності 1 червня, скоротив кількість місць для куріння до мінімуму. Тепер заборонено з’являтися з сигаретою на роботі, в транспорті, в аеропортах, на вокзалах, на території шкіл і лікарень, в держустановах, в ліфтах і на сходових клітинах. “У законі чітко сказано, що навіть ті спеціальні місця для куріння, які створені на робочих місцях, повинні бути закриті. Головний висновок, який випливає з документа – все заборонити”, – пояснив RWAY.RU виконавчий директор Руху “за права курців” Андрій Лоскутов.

Так що все “курилки” у Росії поступово повинні бути закриті – їх вже немає в аеропортах, у багатьох держустановах, днями повідомлялося, що без кімнати для куріння залишилася Мосгордума. Тепер, по суті, курити можна тільки на вулиці. “У бізнес-центрах така практика набула поширення ще до введення офіційної заборони: в якісних БЦ стежать за зручністю всіх орендарів та відвідувачів, тому місця для куріння обладнають на вулицях, – наголосила в інтерв’ю RWAY.RU заступник директора з досліджень і аналітики компанії Knight Frank Ганна Шепелєва. – При цьому адміністрація обмежує куріння поблизу БЦ таким чином, щоб дим не потрапляв у вікна офісів – це більшою мірою стосується об’єктів класу B, які не завжди обладнані якісною системою кондиціонування, і співробітники мають можливість відкривати вікна”. Ганна Шепелєва розповіла, що, наприклад, в БЦ “Лайтхаус” місце для куріння обладнано у віддаленні від головного входу, а в БЦ “Червона Троянда” палити дозволяється на внутрішньому дворі, закритому для відвідувачів.

“Співробітники нашої компанії курять на вулиці, там обладнано спеціальне місце, приблизно в 10 метрах від входу”, – повідомив віце-президент Російської гільдії ріелторів, президент агентства нерухомості “Сава” Костянтин Квітні. Представники Jones Lang LaSalle розповіли RWAY.RU, що в їхніх офісах також немає місць для куріння: “Співробітники компанії, бажаючі покурити, повинні вийти на вулицю, до обладнаним спеціальними скриньками місцях”.

При цьому ситуація з бізнес-центрами та підприємствами виглядає не зовсім зрозумілою. З одного боку, в законі сказано, що в “робочих зонах, організованих у приміщеннях” курити не можна, але чіткої заборони на куріння в будівлях офісних центрів і підприємств немає. Так що теоретично якісь ізольовані місця для паління в них можуть бути створені. “Після вступу в силу “антитютюнового” закону інтерес до обладнання для курильних кімнат з боку керівників офісів виріс”, – зазначив в інтерв’ю RWAY.RU комерційний директор компанії “Діалог” (виробляє кабіни) Олександр Ройфман. – Кількість дзвінків в офіс і відвідуваність нашого сайту збільшилися, але купувати обладнання вони не поспішають – чекають роз’яснень нових правил”. Створення місця для куріння для фірми – справа не надто легка, в середньому курильна кабіна на 6 осіб коштує близько 250 тис. руб.

Новий закон однозначно дозволяє курити крім вулиці тільки в двох місцях – на суднах, що перебувають у далекому плаванні та в багатоквартирних будинках, але за умови, що для цього буде виділено спеціальне місце на повітрі або ж з вентиляцією. Де в стандартному житловому будинку може бути обладнана така “курилка”, передбачити складно.
Так що єдиним вільним місцем для курців залишається вулиця. Але і тут потрібно пам’ятати, що з цигаркою заборонено перебувати на відстані ближче 15 метрів від входів у метро, будівлі аеропортів і вокзалів, річкових портів, а також на дитячих майданчиках і пляжах. Щоб привчити громадян до нових правил, влада навіть збиралися обладнати в Москві спеціальні місця для куріння – з “дозволеними” табличками, лавочками і попільничками.

Як писала у квітні газета “Известия”, вони повинні були з’явитися на великих вулицях міста на відстані приблизно 50 м один від одного. Однак поки що нічого подібного в столиці помічено не було.

Окрема тема – це кафе і ресторани. У них заборона на куріння вводиться з липня 2014 року. Але ресторатори спільно з “Рухом за права курців” вже зараз хочуть переломити ситуацію. Вони мають намір домагатися збереження можливості курити хоча б у частині закладів громадського харчування. За задумом, власники ресторанів і барів для курців будуть платити спеціальний податок у розмірі 300-600 руб. за квадратний метр щомісяця. “Вже зараз на деяких ресторанах з’явилися таблички “У нас курять. Просимо утриматися від відвідування з дітьми і тими, хто погано переносить тютюновий дим”, – розповів виконавчий директор Руху “за права курців” Андрій Лоскутов. За його словами, вже розпочато збір підписів на підтримку цієї ініціативи. “Спеціальні зони для куріння повинні бути обладнані скрізь, де є курці – в кафе, в театрах, в офісах. Я вважаю, що саме перебування з сигаретою на вулиці – це і є пропаганда куріння”, – додав Андрій Лоскутов.