У Лондоні вигідно інвестувати у квартири у підвальних приміщеннях

Багато хто вважає, що жити в квартирі на цокольному поверсі непрестижно, оскільки в таких приміщеннях часто темно, і немає ніякого виду з вікон. Такі упередження сягають ще вікторіанським часи, коли внизу жив персонал, обслуговуючий панів з верхніх поверхів.

Репутація квартир на нижніх рівнях була сильно зіпсована в XX столітті, коли особняки стали розбивати на окремі апартаменти, і цокольні поверхи часто відводилися під борделі, нелегальні пивні та ігрові зали.

Однак в останні роки забудовники зрозуміли, що «підземні» квартири у фешенебельних районах Лондона можуть бути вигідною покупкою: при вдалому освітленні вони нітрохи не поступаються апартаментів на верхніх поверхах, але коштують набагато дешевше.

Квартира на цокольному поверсі може бути об’єктом інвестування. Наприклад, Кейт Мэйтленд, 43-річна мешканка Хемпшира, в 2010 році купила апартаменти на цокольному поверсі в районі Эрлс-Корт за 371 тис. фунтів стерлінгів, витратила на реконструкцію 80 тис., а потім продала за 560 тис. фунтів. Крім того, в лютому 2012 за 405 тис. вона купила подібну квартиру на Чейні-Уок (Челсі), за шість місяців зробила ремонт, який обійшовся в 90 тис., і тепер продає житло за 700 тис. фунтів стерлінгів.

Однак закордонні покупці поки що не бачать, у чому полягає цінність квартир на нижньому поверсі.

«Вісім з десяти покупців навіть не розглядатимуть варіант придбання таких квартир. Європейські покупці, наприклад, навіть не сприймають таку нерухомість: їм чуже саме поняття житла в підземних приміщеннях. Покупці з країн Близького Сходу теж не хочуть мати нічого спільного з такими квартирами. Тим не менш, житло цього типу вигідно купувати: ціна за квадратний фут зазвичай на 40 % нижче, ніж вартість квартир на верхніх поверхах»,— говорить Тім Дей з ріелторського агентства Cutler & Bond.

Житло на нижньому поверсі володіє і іншими перевагами: у них часто є окремий вхід, що гарантує більшу самотність, і доступ в сад на задньому дворі.

У Лондоні не тільки реконструюють вже існуючі квартири, але і найчастіше роблять в домівках підземні поверхи. За останні п’ять років влада тільки одного Кенсінгтона і Челсі отримали 800 заяв на будівництво таких рівнів. Лише 10 % клопотань отримало відмову.

Головними деталями при обладнанні квартир на нижніх рівнях стають високі стелі (близько 3,5 м) і світлові люки.

Будівництво в Лондоні обходиться в 6 500 – 8 600 фунтів стерлінгів/м2, нерухомість коштує в середньому за 16 145 фунтів стерлінгів/м2. Готову відремонтовану квартиру можна продати за 26 900 фунтів стерлінгів/м2.

Оскільки в Лондоні не вистачає ділянок під будівництво, стають популярними не тільки квартири на цокольних поверхах, але і підземні парковки і сауни.