У Києві заборонять здавати квартири «безкоштовно»

Київська влада, схоже, всерйоз взялися за столичних орендодавців: крім комунального податку в 13% з доходу від здачі квартири в оренду, Київрада також хоче ввести мінімальні орендні ставки і заборонити безкоштовну здачу житла.

Справа в тому, що багато киян зараз вдаються до таких хитрощів: щоб убезпечити себе на випадок заподіяння шкоди квартиронаймачами і не платити при цьому 15-процентний прибутковий податок, вони укладають договір про «безкоштовну» оренді. У ньому зазначено, що орендар оплачує комунальні послуги, але несе відповідальність за стан квартири і знаходиться там майно.

Однак якщо мінімальні орендні ставки затвердять, платити податки все ж доведеться – правда, далекі від реальних цифр. Так, Київрада має намір встановити мінімальну вартість оренди 1 кв. м в 7,53 грн – і 9,4 грн, якщо житло розташоване в історичній частині міста.

Таким чином, «100-метрова» квартира не в історичному центрі за документами може коштувати 753 грн в місяць, з яких потрібно буде віддати 112 грн прибуткового податку, а у разі запровадження муніципального – ще 98 грн.

Реальні орендні ставки при цьому набагато вище: трикімнатна квартира площею 100 кв. м у столиці коштує мінімум 5 000 грн в місяць (без меблів на Лівому березі), або 50 грн за 1 кв. м.

Втім, юристи вважають, що нові правила все одно не змусять усіх киян здавати житло «по-білому». Адже виявити орендодавця-неплатника дуже важко. «Всі квартири не перевіриш: хто туди ходить і навіщо. Ви маєте повне право не відповідати, якщо хтось буде питати у вас, що ви тут робите. В крайньому випадку можете сказати, що прийшли в гості», – каже юрист Олексій Святогор.

І все ж податківці відстежують неплатників за допомогою оголошень в інтернеті і Жеків: як писав «Погляд», за півроку в столиці оштрафували 329 власників квартир, які не платили податки зі здачі житла в оренду.

«ЖЕК написав скаргу, після чого мене викликали в міську податкову і пригрозили штрафом. Після цього я вирішив зареєструватися як приватний підприємець і тепер плачу щомісяця єдиний податок у сумі близько 400 грн. Мені це вигідніше, ніж платити 15% прибуткового податку, оскільки квартира, яку я здаю, коштує 9 000 в місяць», – розповів киянин В’ячеслав.

До речі, більшість столичних орендодавців, які здають квартири офіційно, реєструються як ПП: якщо житло коштує більше 4 000 грн в місяць, єдиний податок платити вигідніше, ніж прибутковий. Таких підприємців на обліку у столичній податковій – 28 тис. Всього ж, за даними сайту Slando, в Києві здається 85 тис. квартир – тобто більше половини власників воліють податки не платити.