У Києві триває боротьба за землю на Печерську

Рейдерські захвати, на жаль, стали в Києві сьогодні практично буденним явищем. І іноді загарбники проявляють чудеса винахідливості. Наприклад, 6 березня в музеї “Київська фортеця” узаконити свої претензії на будівлі і півгектара музейної землі під ними рейдери вирішили, замінивши на будівлях адресні таблички.

Про чергову спробу захопити унікальний історико-архітектурний пам’ятник повідомляє “Обозреватель. Кияни”.

Як військові юристів обдурили

“Заїхало два буса, десь чоловік 30 характерної зовнішності. Позривали таблички на будинках, де було написано вулиця Госпітальна, 16, – і туди відразу ж свої почали вішати таблички з написами провулок Госпітальний, 16”, – розповідає “Обозревателю” заступник гендиректора “Київської фортеці” Андрій В’ялець, який був присутній при спробі рейдерського захоплення.

Щоб зрозуміти значення цього абсурдного на перший погляд вчинку невідомих, слід простежити передісторію справжніх воєнних дій, що розгорнулися навколо горезвісної землі між музеєм і бажають його отримати бізнесменами.

Земля на вулиці Шпитальній, 16, на якій з 1970-х років стоять тимчасові споруди, що належить музею “Київська фортеця” на праві постійного користування. Оскільки музей є пам’яткою національного значення – забрати цю землю у нього не так і просто. Однак спроби це зробити почалися ще в 2004 році. Саме тоді приватна фірма придбала тимчасові споруди у Міноборони, майже відразу ж перепродати своє придбання. “У 2005 році якась адвокатська контора продала фірмі “Селл” ці споруди, які в свій час адвокатське об’єднання набуло у Міноборони”, – розповів у ексклюзивному коментарі “Обозревателю” Вялець.

Все б нічого, та тільки військові виявилися досвідченими хлопцями і обіграли юристів-покупців. Мало того, що продали адвокатській конторі тимчасові споруди, які навіть не відображаються на кадастрових планах як такі, під якими є земля. Вони ще й примудрилися вказати неправильну адресу. І заробити на цьому двічі. “Споруди були зареєстровані на провулку Госпітальному, 16. Але такої адреси просто немає технічно. Це тимчасові споруди по вулиці Госпітальній, 16. А військові примудрилися впарити це під виглядом постійного і при цьому, що характерно, на ці ж споруди у військових був договір оренди з фірмою “Конкорд”. І, власне, ось з 2005 року тягнеться низка судів”, – говорить Вялець.

У той же час Київрада, як єдина інстанція, яка має право розпоряджатися землею в столиці, віддав ділянку на Шпитальній, де знаходяться “времянки”, музею. Який вже навіть розробив проект музеєфікації, згідно з яким, після завершення в 2015 році терміну оренди споруд фірмою “Конкорд”, всі споруди будуть знесені.

На суді всі засоби хороші

Всі суди адміністрація музею – тоді ще очолювана В’ячеславом Кулінічем – виграла. “Це територія пам’ятки національного значення. Але ще раніше до неї проявляли інтерес деякі забудовники. Тут варто ціле госпітальне укріплення, а зокрема, пам’ятка національного значення Північна напівбашта, яка має відповідний охоронний номер. З цією організацією, фірмою “Селл”, ми проводили судові процеси протягом багатьох років, і все інстанції виграли”, – згадує Кулинич.

Остаточну, як тоді здавалося, працівникам музею, крапку в історії з вулицею-провулком Госпітальним поставив Вищий адміністративний суд, який вирішив, що музей Києву таки потрібніше чергової висотки або ТРЦ. “Дійшли до Верховного суду. У когось з членів колегії, пам’ятаю, був навіть серцевий напад, тому що нападники доводять, що є провулок Госпітальний, 16, а його немає ніде. Ні на картах, ні в реєстрах – ніде в Києві немає. Вони придумали цю адресу. І тоді музей виграв суд. Рейдерам не вдалося тоді захопити майно і землю”, – розповідає адвокат і громадський захисник “Київської фортеці” Олег Король.

Але святе місце порожнім не буває. Повторивши “подвиг” претендує на вежу №4 Благодійного фонду “Платар”, який, програвши суди з адміністрацією музею, змінив назву і домігся рішення Київради в свою користь, “Селл” реінкарнується під новим ім’ям – “Мунлайт-Іст”. Тимчасові споруди вони продали самі собі. “Була фірма “Селл”, а зараз наїжджала “Мунлайт-Іст”, яка нібито у “Селла” купила. Але справа в тому, що ми, коли по судах ходили – юристи одні і ті ж що у “Селла”, що у “Мунлайта”. Ясна річ, що цей продаж чисто формальна”, – поділився з “Обозревателем” Вялець.

Вся справа – в адресі

“Все геніальне – просто” – вирішили представники фірми “Мунлайт-Іст”. Та керуючись цією мудрістю, вирішили закінчити багаторічний судовий спір за належну “Київської фортеці” територію, встановивши таблички з неіснуючим ніде, крім документів купівлі-продажу і тимчасових будівель, адресою. Прибулі на місце правоохоронці втручатися в події не поспішали. “Приїхала міліція. Написали пояснення, заяви. Вимагали очистити територію музейну від сторонніх людей – повна бездіяльність. Бритоголові зникли тільки після згадки журналістів. Залишилося 6 осіб, юристи. Все це тривало до 10 вечора”, – розповідає заступник гендиректора музею.

Оскільки лист начальнику Печерського РУ МВС виявилося малорезультативним – музейникам довелося писати ще і в прокуратуру, і МВС. Адже міліціонери, які прибули за викликом, відмовлялися втручатися. “Вони нічого не робили. Говорили: “І що, ми їх будемо виставляти?”. Кажу: “А хто їх повинен виставляти, хлопці?” Вони сказали, що у господарські спори не втручаються. Але причому тут господарські спори? Там третя особа. Вони не заперечують, що у них суперечка з “Конкордом”. От нехай вони її вирішують в іншому місці, а не на території музею”, – обурюється Вялець.

Після втручання журналістів, громадських активістів та народних депутатів, рейдерів вдалося вигнати з території. Але пішли вони далеко – за словами Вяльца, досі чергують біля в’їзду на територію музею. Правда, активних дій не приймають.

Рейдерів “поставляє” Київблагоустрій?

Башта № 4, Госпітальна, 16, Лисогірський форт, за рахунок 0,5 га якого планується побудувати з’їзд з Саперно-Слобідської на Дніпровську набережну – далеко не всі об’єкти 140 га території музею, які залучають рейдерів, як мед мух. Зовсім скоро може спалахнути новий скандал – цього разу із-за будівництва хмарочоса замість військового госпіталю. “Нібито у ВР ходить законопроект, за яким хочуть знайти інвестора на будівництво нового сучасного військового госпіталю для Міноборони, винести його за межі Києва. Ніби все добре. Але там йде умова для інвестора – начебто, він будує цю будівлю, а натомість отримує старі будинки. І територію. Уявляєте, що для інвестора буде означати територія в центрі Печерська? Там же буде побудована ще одна высоточка”, – говорить заступник гендиректора “Київської фортеці”.

Київ вже втратив безліч об’єктів культурної спадщини – через суди, рейдерські захоплення, фізичне знищення. При цьому правоохоронні органи і влада не проявляють видимого прагнення захистити культурну спадщину. Громадські активісти, зокрема з ГО “Культурний трибунал”, переконані: причина цього – в існуванні потужної рейдерської організації.

“Я бував на кількох майданчиках, які атакували рейдери. На 80% люди, які роблять брудну роботу – одні і ті ж. Це найманці в чорних шапочках характерної зовнішності, які роблять практично одне і те ж за сценарієм. Це управляється з одного юридичного центру”, – вважає Костянтин Клімашенко, голова ГО “Культурний трибунал”.

Олег Король іде ще далі – він називає організацію, яка курирує цей “бізнес”. “Ці угруповання мають пряме відношення до “Киевблагоустройству”. У них є бази, мені вдалося навіть на умовах секретності поговорити з одним з учасників, і він розповів, що їх наймають сильні світу цього, зокрема і деякі функціонери Київради та пов’язані з ними особи. У них є хороші можливості за містом тренуватися. Ось так це поставлено”, – розповідає громадський захисник.

Адвокат переконаний: якби у держави, у правоохоронних органів було бажання зупинити твориться в столиці свавілля – вони б легко могли це зробити. Але влада і силовики займають в цьому питанні відверто пасивну позицію. По-перше, тому, що культура вже давно не є пріоритетом для можновладців в Україні. А по-друге, як кажуть, ворон воронові очей не виклює.