У Києві почастішали повторні крадіжки в одних і тих же квартирах

З розкриттям квартирних крадіжок у столиці великі проблеми. Якщо вірити статистиці, тільки за 9 місяців цього року з 3340 скоєних злочинів розкрито всього 744. Міліціонери нарікають, що зараз домушники настільки набили руку, що працюють виключно в рукавичках, діють не бандами, а поодинці.

У міліції кажуть, що повертаються на місце злочину найчастіше ті ж злодії, а потерпілі самі винні, якщо після першого злому не зміцнили двері і замки.

До того ж майже 50% квартирних злодіїв – приїжджі. Тому відстежити таких гастролерів вкрай важко. У цьому році кияни помітили нову тенденцію в цьому виді злочинів – відразу в кількох районах столиці почастішали повторні крадіжки, коли з інтервалом менше місяця злодії вдиралися в одне і те ж житло.

– 3 серпня мою квартиру на вул. Червоноткацькій обікрали вперше, – з гіркотою згадує киянин Олексій Беззубов. – Забрали два дорогих ноутбука і мобільний телефон. Особливо в кімнатах не рилися, тому що я як раз займався відновленням меблів і пофарбував кілька тумбочок, так що в квартирі і без того був розгардіяш.

Прикро, що замок у дверях був не китайський, а досить непоганий, але його то висвердлили, то випалили. Краї серцевини запору були в якійсь чорної кіптяви, начебто його намагалися підпалити. Я викликав міліцію, але по флегматичним діям правоохоронців зрозумів, що на лови злодія навряд чи варто розраховувати.

В міліції сказали, що заявників за два десятки в день

Потерпілий розповідає, що живе в новому будинку і в сусідні квартири ще не встигли вселитися всі мешканці. Тому очікувати якихось цінних свідчень не коштувало. Ймовірно, це і послужило «зеленим світлом» для злодіїв.

– У середині вересня я зайшов у Дніпровський райвідділ дізнатися, як же розслідується моя справа, однак на мене подивилися, як на інопланетянина, – продовжує обкрадений киянин. – Я пробував пояснити слідчому, що є спеціальна комп’ютерна програма, за допомогою якої можна встановити місце, де знаходяться мої ноутбуки, якщо вони підключені до інтернету. Не кажучи вже про мобільний, який також може служити для сищиків відмінним маяком.

Олексій каже, що міліціонери подякували за пораду, але натякнули, що у них таких заявників, як він, по двадцять осіб на добу, і кожен вимагає якнайшвидшого розкриття злочину. Хоча оперів, щоб перекрити весь район, – кіт наплакав, та й зарплата у них не дуже.

Злодії повернулися за третім ноутбуком і чаркою віскі

Кульмінацією особистої трагедії обкраденого хлопця стало 26 вересня. Поки Олексій був на роботі, за тією ж схемою в його квартиру знову вломилися і забрали останні цінності.

– Я був в шоці, коли повернувся ввечері і побачив свій новий замок повністю раскуроченным і закопченим, як минулого разу, – згадує потерпілий. – На цей раз я втратив вже третього ноутбука. Злодії ще й познущалися наді мною – в барі стояла майже порожня пляшка віскі «Джек Дениэлс», так вони й її з собою прихопили. Не збагну, ніж моя квартира так привабила домушників – двері звичайна, вікна теж. Та й золота-діамантів я не зібрав.

Після другого візиту міліції киянин зрозумів, що друга крадіжка просто поповнить статистику. Адже правоохоронці звинуватили в злочині самого потерпілого. Сказали, мовляв, чого ти замок краще вдруге не поставив і двері не зміцнив?

Двічі обкрадений Олексій каже, що одночасно з другим зломом його вхідних дверей намагалися вломитися і до сусідів, які живуть поверхом нижче. У них вирвали з м’ясом один замок, але другий запор то не подужали, то злякав хтось.

Джерело «Газети Київської» в УВС Києва розповідає, що на початку жовтня повторна крадіжка була в тому ж Дніпровському районі на бульварі Давидова. Там злодії в перший раз винесли золото і гроші, висадивши металеві двері автомобільним домкратом, заведеним під дверне полотно. А другий раз вибили молотком серцевину замків і викрали побутову техніку.

У ломбарді злодій прозрів, і пішов на другу крадіжку!

Ще більше не пощастило господині квартири на першому поверсі по вул. Василя Чумака у Солом’янському районі. Тільки за квітень цього ж року її помешкання обікрали двічі, але пізніше міліції вдалося затримати злодюжку.

– У цій крадіжці зізнався серійний злодій-форточники, затриманий на Відрадному проспекті, – розповіла «Газеті Київській» Ірина Біба, помічник начальника Солом’янського райуправління міліції. – Він сказав, що під час першої крадіжки заліз через відкриту кватирку і побачив на столі скриньку. Взяв кілька брязкалець, які йому здалися оригінальними.

Коли ж за крадену «біжутерію» в ломбарді йому дали кілька тисяч гривень, та ще сказали, що це біле золото, домушник втратив спокій. Вибравши момент, коли господарів квартири на вул. Чумака не було вдома, він знову вліз до них через кватирку. Вона була закрита, але бажання заволодіти скринькою коштовностей виявилося настільки сильним, що форточники розбив скло.

Біле золото вже було надійно переховане, тому зломщикові довелося задовольнятися комп’ютерним монітором. Як ні парадоксально, але коли злодій-рецидивіст вже сидів у СІЗО, квартиру на вул. Чумака обікрали в третій раз. Після двох крадіжок господарі встановили решітки на вікнах, але двері належним чином не укріпили. Злодії зламали замки і винесли залишки цінностей.

– Не можу зрозуміти, чим привернула злочинців ця квартира, вікна там були непривабливі, навіть не металопластикові і не фарбовані. Двері теж абсолютно непрезентабельний, – дивується Ірина Біба, співробітник Солом’янського РУВС. – Ймовірно, легкий доступ і манив домушників.

Якщо двічі обкрадають бідних – шукай поруч притон

Досвідчені слідчі розповідають, що повторні крадіжки в тих же квартирах здійснюють, як правило, одні і ті ж люди. Адже якщо в перший раз у них не вистачило часу винести всі цінності, а власник не вжив заходів, щоб убезпечити своє житло, – чекай знову злодіїв в гості.

– Багато хто наївно думають, що двічі в одну річку не ввійдеш, і раз обікрали, вдруге не сунуться, – каже Микола Рощин, головний фахівець Управління кримінального розшуку МВС, ветеран розшукової справи. – Якщо квартира багата і перший раз все унести не зуміли, вона вже буде у домушників «на олівці».

Через деякий час після крадіжки злодії обов’язково перевірять – прийняв «обкрадений Шпак» запобіжні заходи, змінив замки чи на більш потужні, зміцнив двері і вікна. За словами колишнього оперативника, багато постраждали від крадіжки в перші дні настільки шоковані тим, що трапилося, що абсолютно не думають про безпеку власної квартири. А злодіям тільки цього і треба.

– Велика проблема в тому, що на ринку замків вхідних дверей – дуже багато неякісних матеріалів, – пояснює Рощин. – Колись ми на рівні Мінрегіонбуду домагалися, щоб з’явилися обов’язкові вимоги – в нових будинках вставляти тільки металеві двері, виготовлені за Гостом, щоб ставили повсюдно домофони і були консьєржі. Однак більшість забудовників економлять і ставлять китайський ширвжиток, який можна розколупати кухонним ножем в буквальному сенсі слова. Те ж стосується і «халтурных» домофонів – закриту магнітом двері найчастіше може відкрити навіть підліток.

З приводу небагатих квартир, які обкрадають по кілька разів, співробітник угро Рощин каже, що це можуть робити відвідувачі притону, який розташований по сусідству.

– Бували випадки, коли в одній з квартир варили наркотики і туди «не заростала стежка» відвідувачів, – згадує старий детектив. – Ось ці-то наркомани і шукали в тому ж будинку такі квартири, де двері квола, вибивали її і забирали все підряд – пальто з вішалки, праска з кімнати, мікрохвильовку. І тут же змінювали це на дозу або несли на барахолку і продавали. Так що злидні не рятує від випадкових зломщиків.