У києві «перебір» з офісними приміщеннями

Оренда офісів у Києві буде дешевшати з-за низького попиту, кажуть експерти.

В наступному році через зростання пропозиції на ринку офісних площ вартість оренди знизиться, вважають в компанії Colliers International. Рівень вакантності площ в офісних центрах Києва може зрости з нинішніх 14% до 20%, тоді як нормою вважається 10-12%, повідомив вчора керуючий директор Colliers International в Україні Олександр Носаченко. Про це пише Комерсант-Україна.

Глава консалтингу та аналітики відділу послуг у сфері нерухомості компанії Ernst & Young в Україні Марина Крестініна також очікує, що в 2013 році вакантність може збільшитися до 20-25%.

“Ми не очікуємо зростання попиту на офісні приміщення. Нинішня економічна ситуація в країні не сприяє виходу на ринок нових компаній або розширення вже присутніх в Україні, за винятком динамічно розвивається IT-сектора”,— пояснює експерт.

У 2013 році девелопери планують здати в експлуатацію офісні центри загальною площею 250 тис. кв. м, говорить директор департаменту офісної нерухомості Colliers International в Україні Павло Макуха. Для порівняння: в цьому році в столиці було введено в експлуатацію лише 150 тис. кв. м офісних площ переважно класу А і В, що вдвічі менше заявленого девелоперами показника. При цьому попит на оренду був невисокий — здати вдалося тільки 110-120 тис. кв. м.

За даними компанії Jones Lang LaSalle, частка вільних офісних площ у Києві є однією з найбільших серед європейських столиць, що обумовлено повільним відновленням попиту і значним обсягом нової пропозиції. При цьому, згідно з даними Colliers International, в порівнянні з минулим роком орендні ставки на приміщення практично не змінилися. За інформацією Ernst & Young, середні орендні ставки в класі А на сьогоднішній день складають $30-40/кв. м, у класі В — $20-30/кв. м на місяць (без урахування ПДВ і операційних витрат).

За словами Крестініної, в результаті дисбалансу попиту і пропозиції орендна ставка буде знижуватися.

“Згідно з нашими прогнозами, на тлі помірного попиту великий обсяг пропозиції класу А за межами центрального ділового району призведе до зниження орендних ставок у сегменті до $25-30/кв. м в місяць — до верхньої межі ставок в класі Ст. Що, в свою чергу, змусить власників об’єктів класу зменшити орендні ставки до $17-25”,— зазначає Марина Крестініна.

За її словами, при існуючих темпах здачі офісів в оренду для того, щоб заповнити нові центри, знадобиться два-три роки.