У Києві нова афера на ринку оренди житла

Орендарям столичного житла доведеться стати обережнішими, щоб не клюнути на нову аферу.

Столицю України потрясла нова небачена досі за своїми масштабами і задумом афера: через «подарункову» ціну здавалися в оренду прекрасні квартири, але після оплати оренди в одну і ту ж з’їжджалися всі, хто на неї претендував.

Про це повідомляє інформаційно-аналітичний портал Inpress.ua.

У Києві — нова афера з орендою житла. Зняти квартиру пропонують з євроремонтом, причому від господаря. Але, заплативши 10-11 тисяч за два місяці, довірливі люди зустрічаються ще з десятком таких же квартиронаймачів. Подібних випадків у різних районах столиці маса, повідомляють «Вести».

«Квартира майже в центрі, зроблений євроремонт, є плазмові телевізори і два нових дивана, вся побутова техніка і проведений інтернет, а коштує 100-200 грн дешевше, ніж аналогічне житло в Києві — 4,5 тис. грн». Так описували шахраї квартиру недалеко від метро «Дорогожичі». «Коли ми подзвонили по оголошенню, ріелтор запросив подивитися житло, і ми з колегою приїхали. Нам розповіли, що в квартирі живе молода пара, яка ось-ось поїде, і в підтвердження цих слів на стінах і меблів ми побачили безліч фотографій сімейної пари. Ми запропонували дати завдаток за квартиру відразу, а ріелтор відмовився, мовляв, нехай приїде хазяїн, подивиться, хто буде жити в його квартирі, і після його схвалення буде розрахунок», — розповіла 23-річна держслужбовець Аліна Коломієць. Через кілька днів дівчина зустрілася з колегою з господарем і підписала документи. «Ми перевірили всі документи: паспорт, де була вказана прописка в даній квартирі, документи про право власності, техпаспорт. Потім підписали документи про оренду і заплатили 11 250 грн — по 4,5 тис. за перший і останній місяці оренди і 2250 грн за послуги ріелтора. Нам дали ключі, і 11 липня, як і було домовлено, ми приїхали в квартиру заселятися», — розповідає колега Аліни Юлія Комарова. Але виявилося, що квартиру дівчата зняли не одні.

Першою в цю квартиру прийшла 31-річна Тетяна С., яка працює менеджером у великій фірмі і зняла квартиру для себе. «Як тільки відкрила двері в квартиру, відразу ж здивувалась — усередині не виявилося меблів, килимів, плазм, і навіть фотографії тих людей, які нібито знімали квартиру раніше, були зірвані зі стін. Я стала телефонувати господареві квартири і ріелтору, але їхні телефони були відключені. Через хвилин 10 в квартирі клацнув замок і зайшли дві дівчини, ще через пару хвилин — чоловік років 50, потім сімейна пара, студенти, молодий чоловік. У загальній складності в квартиру набилися 14 чоловік, і всі розповідали однакову історію — зняли квартиру, перевірили всі документи, заплатили за 11 250 грн і залишилися ні з чим. Ми викликали міліцію», — розповіла нам Тетяна.

Як виявилося, таким чином здавалася не тільки квартира на Сирці, але і в інших районах. «За останні кілька років подібних випадків, пов’язаних з орендою квартир з такою кількістю постраждалих не було. Ми відкрили кримінальне провадження за статтею «шахрайство», — сказала нам заступник спікера столичної міліції Ольга Білик. Джерела в слідстві повідомили, що «хазяїн квартири», ще у 2011 році заявив про втрату паспорта. І тепер, швидше за все, використовує цей документ у своїх операціях — тільки змінює прізвища. «Квартиру він з напарником зняв 29 червня у реальної господині, після чого став готувати аферу. Паспорт був підроблений — в ньому були змінені всі дані, крім фотографії. У паспорті підробили прописку, а також документи на квартиру, договору оренди (до речі, ріелтор працював нібито від відомої фірми, але друк теж підроблена, їх справжня відрізняється)», — повідомили в міліції.

Професійний ріелтор Іван Ходаковський радить запитувати про наявність документів, але не покладатися на них повністю. «Будь-який документ можна підробити, тому краще запитайте у сусідів, чи вони знають господарів, а у господарів у свою чергу дізнавайтеся, хто поряд живе. Аферисти навряд чи дадуть чітку відповідь, та й ви завжди можете постукати в сусідню двері, перевіривши, чи правду вони сказали».

«Також ніколи не передавайте гроші за житло заздалегідь — весь розрахунок повинен відбуватися під час заїзду, а попередньо можна дати лише невеликий завдаток», — говорить Ходаковський.

«Ви маєте право змінити замки в квартиру, навіть якщо ви орендуєте, і що найголовніше — не купуйтеся на шару, ціна, набагато нижче ринкової, завжди має збентежити», — говорить ріелтор.

До речі, ціни на столичну нерухомість залишаються багатьом «не по зубах». Незважаючи на відсутність попиту, за перше півріччя 2013 року квартири на вторинному ринку столиці подорожчали. За даними ріелторів, кияни стали просити за свою нерухомість мінімум на $3 тис. більше, а на можливість торгу вказують все рідше, повідомляє ресурс «Погляд».

Керуючий директор консалтингової компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов розповів, що середня ціна просторій однокімнатної квартири з вдалим розташуванням зараз становить $ 63 тис., двокімнатної – $102 тис., трикімнатної – $149 тис., а чотирикімнатної квартири – $349 тис.

У той же час, розташовуючи якоюсь сумою на житло, варто враховувати додаткові витрати. Це 3-5% на послуги агентства нерухомості, 1% від вартості угоди нотаріуса, стільки ж – збір у Пенсійний фонд, до 2 тис. грн – витрати на довідки для реєстрації купівлі-продажу.
a