У Києві «морально застарілі» торгові центри будуть масово реконструювати

Ринок торговельної нерухомості Києва чекає хвиля реконструкції діючих застарілих торгових центрів, прогнозує голова ради директорів AVEC Group (Харків) Олексій Чернишов.

“У той же час у Києві він ще за великим рахунком більше (потенціал ринку торгової нерухомості – ІФ). Тут можна говорити про другу хвилю торгових центрів – нас чекає згодом великий обсяг змін через два-три роки по переробці існуючих торгових центрів, які вже застаріють до того часу і не будуть наздоганяти новостворені”, – сказав Чернишов в ході засідання професійного бізнес-клубу для гравців ринку нерухомості Ukrainian Real Estate Club (URE Club) у вівторок.

За його словами, цей процес поки що гальмує “відсутність кредитів”.

Крім того, Чернишов прогнозує будівництво великих торгових центрів в містах-мільйонниках, називаючи цей сегмент ринку нерухомості інвестиційно цікавим для девелоперів та інвесторів.

У свою чергу генеральний директор Девелоперської групи “XXI Століття” (Київ) Олег Салмін прогнозує активізацію інтересу приватних інвесторів і великих банківських структур до сегменту будівництва великих торговельних центрів.

“У 2013 році, на мою думку, відбудеться важливий фактор, коли всі усвідомлюють, що цей бізнес (будівництво великих торгових центрів – ІФ) досить рентабельний, і таких бізнесів в Україні залишилося мало. Інтерес з боку приватних інвесторів і великих банківських структур до цього питання будуть активізуватися”, – сказав він.

На думку Салміна, в Києві залишилося п’ять майданчиків, де можуть бути побудовані великі торгові центри площею понад 100 тис. кв. м., передає Інтерфакс-Україна.

“2013 рік буде складний, грошей не буде на ринку. По житлу буде більше приватне фінансування (…), невеликі проекти. Про іпотеку мова поки не йде. При цьому суми інвестицій до $10 млн. На банки практично розраховувати не доводиться”, – прокоментував інвестпривабливість ринку житлової нерухомості О. Салмін.

Крім того, партнер консалтингової компанії “Українська торгова гільдія” (Київ) Віталій Бойко повідомив, що російські девелопери розглядають ринок Києва як дуже перспективний. “Київ прибутковості успішно суперничає з Санкт-Петербургом, хоча і поступається Москві. 2013 рік буде набагато жвавіше в обговореннях, але реальних угод буде дуже мало з продажу об’єктів. 2014 рік буде більш ефективний”, – сказав він.

У свою чергу начальник управління інвестиційно-будівельного фінансування Промінвестбанку (ПІБ, Київ) Максим Чухрай відзначив наявність тренду зниження ставок по кредитах у гривні на девелоперські проекти. “Загальний прогноз щодо відсоткових ставок. Та ситуація, яка є зараз, вселяє легкий оптимізм, що процентні ставки в цьому році будуть знижуватися, зокрема в гривнях. Відчувається тренд щодо зниження ставок у гривні, якщо раніше було 28-29%, то зараз – 24-25%”, – сказав він.