У Криму за сезон орендою квартир заробляють на автомобіль

35-річна Світлана Яковлєва з кримського міста Феодосія здає квартири курортникам.

– Раніше торгувала на ринку, чоловік працював водієм у маршрутці. А тепер три роки живемо за те, що здаємо квартири, – розповідає російською. – За двокімнатну на вулиці Коробкова беру 500 гривень, за однокімнатну на Вересаєва – 300. З обох до моря йти близько 10 хвилин.

Квартири орендують переважно відпочивальники з Росії та Білорусі

– Однокімнатка розрахована на трьох осіб, але селяться значно більше. У минулому році заходжу в квартиру, а там 12 осіб. Одні спали на підлозі в кімнаті, інші в кухні на матрацах. Обмежень не ставимо. Єдина умова – не шуміти після одинадцятої вечора, не ламати меблі та побутову техніку.

На літній період дружини знімають кімнату в приватному секторі за 60 грн/добу. Там є ліжко і шафа. Кухня у дворі. 8-річну доньку відправляють до бабусі в Сімферополь.

– Відпочиваючі не хочуть житла, яке знаходиться більше, ніж за кілометр від моря, хоч ціни тут найдешевші.

Плату за житло Світлана бере наперед. Кожного разу після від’їзду відпочиваючих, прибирає квартиру, міняє постіль та рушники.

– Взимку робимо косметичний ремонт і при необхідності змінюємо електроніку. У минулому році встановили кондиціонер, щоб його окупити, відразу підняли ціну на 50 гривень. Росіяни прискіпливо оглядають житло. Вимагають, щоб у квартирі був інтернет, телевізор, мікрохвильовка. Гарячу воду перевіряють, як тільки заходять в квартиру. У нас часті перебої з нею, бо у ванній встановили накопичувальний бак. Його вистачає помитися трьом людям.

За місяць з обох квартир Яковлеви мають 24 тис. грн

– Близько чотирьох тисяч витрачаємо на власне проживання та їжу. Ще тисяча йде на оплату комунальних послуг та води, решта відкладаємо. В минулому році купили автомобіль “Тойота Ленд Крузер”. На ньому довозимо відпочиваючих з залізничного вокзалу чи аеропорту. Збираємо ще на одну квартиру, хочемо придбати в першій лінії від моря. На це потрібно близько 150 тисяч доларів. На зароблені гроші живемо всю зиму, тому що тоді заробити ніде.

Мешканці будинку №6 по вул. Артеківської в селищі Гурзуф, в 15 км від Ялти, теж здають в оренду квартири. Переселяються в сараї на 2,5 кв. м. Там є тільки ліжко, холодильник і тумбочка.

– Є 45 сараїв. Стільки ж квартир в нашому будинку, – розповідає мешканка будинку Олександра Литвинова, 76 років. – У мене однокімнатна на 15 метрів. Зараз готуюся до приїзду москвички – убираюсь, легкий ремонт роблю. Вона на два тижні приїде. Домовилися по 200 гривень за добу. Я виїжджаю на дачу, там у мене вагончик, сусіди – сараї. Купатися-стиратися ходять до дітей.

Будинок розташований в 1,5 км від моря. Пішки по крутому і звивистим узвозом це 20-30 хв

– Спочатку розбирають квартири в першій лінії від моря в кварталі Чехівка. Звідти до води 5 хвилин пішки, – продовжує Олександра Данилівна. – Там ціни доходять до тисячі, якщо гарні апартаменти.

Ціни на оренду квартир підвищуються ближче до серпня – в розпал курортного сезону.

– Всі, хто має можливість щось здати, здають. Добудовують на сараях та гаражах кімнатки. Витрачені гроші окупаються за два літа, – продовжує Литвинова.