У Криму проводять нормативну оцінку землі

Ще на початку 2010 р. Крим перебував на останньому місці в Україні, за проведення нормативної оцінки, – показник становив лише 21%.

У поточному році проведена грошова оцінка земель 556 населених пунктів, переглянута нормативна грошова оцінка земель 31 населеного пункту, повідомили в Республіканському комітеті АРК з питань земельних ресурсів

Такі цифри були озвучені на семінарі, проведеному Рескомземом 28 вересня 2011 р. з представниками райдержадміністрацій, селищних і сільських рад, членів земельних комісій на тему «Зміни законодавства в земельній сфері, проблеми з виконанням доручень Президента».

Як повідомили в Рескомземі АРК, нормативна грошова оцінка земель проводиться за рахунок коштів місцевих бюджетів. Однак, щоб вивести Крим з відстаючих в цьому плані регіонів, Рада міністрів автономії передбачив субвенцію районів у сумі 5 млн. грн.

165 населених пунктів виконують роботи за рахунок власних коштів. Всього місцеві ради передбачили на ці цілі 3,8 млн. грн, з них – 1,8 млн. за рахунок коштів, що надійшли в порядку відшкодування сільгосп – і лесопотерь.

Між тим практично не проводиться нормативна оцінка в Роздольненському і Білогірському районах, не дивлячись на те, що гроші у районів є. Так представник Роздольненської райдержадміністрації на семінарі заявив, що місцева влада чекають субвенції.

«Там де є кошти на рахунках, що надійшли за сільгосп – і лесопотери, – гроші з бюджету Криму виділятися не будуть. У Мінфіні є всі дані, вся статистика по кожному району», – зазначив голова Рескомзему Криму Олександр Чабанов. «Ми не займаємося реформою з сьогоднішнього дня, ми працюємо вже рік, постійно нагадуючи про те, що доручення президента треба виконувати».

Друга проблема, що гальмує завершення робіт з грошової оцінки земель, полягає в повільних темпах її затвердження місцевими радами. З 821 населених пунктів, де проведено або переглянута оцінка земель, технічна документація затверджена лише у половині.

Низький відсоток затвердження в Джанкойському, Красногвардійському, Нижньогірському, Сімферопольському, Роздольненському, Сакському, Чорноморському районах, – там не поспішають виносити питання по нормативній оцінці на сесії.

Учасникам семінару роз’яснили, що за відсутності нормативної грошової оцінки земель населених пунктів бюджети усіх рівнів щорічно втрачають близько 15% надходжень від плати за землю. Використання грошової оцінки з закінченим терміном дії, призводить до того, що земельний податок стає в 5-6 разів нижче встановленого.

Однак у першу чергу страждають прості громадяни, які не можуть вступити у свої законні права, наприклад, при оформленні спадщини або дарування. Вони змушені замовляти оцінку своїх земельних ділянок кожен окремо, що не передбачено законодавством, вимагає значного часу для оформлення документів, і найголовніше, люди несуть значні фінансові витрати.