У Харкові нарахували 27 недобудов

Фахівці харківської інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) вирішили провести ревізію недобудов першої столиці і нарахували 27 висоток, які повинні були здати ще кілька років тому. На деяких об’єктах будівництво припинилося ще задовго до кризи, але консервувати їх фірми-забудовники і не думають.

Ситуація також ускладнюється і тим, що в деяких таких будинках частина квартир уже розпродано, повідомляє Сегодня.

Харків’янин Олексій придбав квартиру в новобудові на Олексіївці в середині минулого року. Молодий чоловік каже: будівництво в той час йшло повним ходом, здача будинку була призначена на грудень. Однак святкувати Новий рік Олексію довелося на знімній квартирі. «Кажуть, що термін здачі відкладається незначно, мовляв, не встигли закінчити якісь роботи, — каже хлопець. — Сподіваємося, що так воно і буде. Але ми побоюємося, що наш будинок спіткає доля інших недобудов». Олексій чекає вселення у власну квартиру трохи більше місяця, у той час як деякі об’єкти в Харкові простоюють з 2004 року. Але переважна більшість компаній припинили будувати у кризовий 2008 рік. За правилами, компанія повинна консервувати об’єкт, якщо будівництво не ведеться більше трьох років, кажуть фахівці. Однак забудовники ігнорують ці вимоги. «Ця досить дорога процедура, — говорить начальник теруправління ДАБК Олександр Мальцев. — Якщо на об’єкті виконано 5% робіт і варто тільки огорожу, то зрозуміло, що місто може просто передати земельну ділянку іншому забудовнику, а якщо об’єкт у високому ступені готовності, то потрібно приймати певні заходи. Ситуація ускладнюється тим, що в деяких недобудовах вже викуплені квартири». А ось беззмінний президент ПОЗОВ «Авантаж», а нині депутат Верховної Ради Анатолій Денисенко впевнений: далеко не всі недобудови будуть привабливі для великих забудовників. «Кожний об’єкт індивідуальний. Є й такі, які концептуально неправильні, є компанії, які серйозно помилялися в цільове призначення об’єкта, — каже Денисенко. — Але держава повинна приймати якісь дії в цьому напрямку, адже з того моменту, як ринок став, минуло вже п’ять років. Можливо, потрібно дати пільги тим компаніям, які візьмуть на себе цей тягар». А ось голова правління тресту «Житлобуд-1» запевняє: головний критерій привабливості недобудов — фінансові зобов’язання. «Ми розглядали об’єкти зі ступенем готовності 70%, але вони виявилися для нас непривабливі, — каже Харченко. — При цьому ми добудовували об’єкти, будівництво яких зупинилося на стадії монтажу паль. Впевнений, що якісь з недобудов будуть нам цікаві. Головне — економічний фактор».

За словами Мальцева, близько 400 тисяч «квадратів» зараз готові більш ніж наполовину. Серед основних недобудов — будинку на пр-ті Героїв Сталінграда (60% готовності), дві висотки на пр-ті Леніна, в яких виконано 78% і 61% будівельних робіт. Не будуються також будинку на вул. Джерельної, де будівельники встигли виконати лише 35% робіт та вул. Мінської, де звели лише чверть будинку.

Незважаючи на те, що на багатьох будмайданчиках давно не чути ніяких звуків, на заморожених об’єктах досі продаються квартири. Наприклад, у будинку по пр-ту Героїв Сталінграда ціна за метр житлоплощі — 5000-7800 грн, хоча закінчення будівництва власники вже куплених «квадратів» чекають четвертий рік.