У грудні попит на квартири зросте, але ціни залишаться колишніми

Наближення новорічних свят і сумніви у стабільності курсу гривні вплинуть на вартість житла в Києві?

У листопаді столичний ринок нерухомості знову пожвавився, повідомляє газета “Сегодня”.

У цьому йому допомагає те, що вартість “квадрата” продовжує стояти на місці, а вигідних варіантів за критерієм “ціна/якість” з’являється все більше. Побачивши таку ситуацію, покупці і орендарі стали рішучіше при укладанні угод. Нагадаємо, що попередній “викид” на продаж “бюджетних” квартир відбувався на початку осені. Але всі ті пропозиції “розмели” ще до середини жовтня. Після чого ентузіазму у покупців та орендарів житлових квадратних метрів поменшало. А тепер активність зростає знову. Чи змінить ситуацію наближення новорічних свят і сумніви у стабільності курсу гривні? Про це ми запитали експертів ринку.

Початок другого місяця осені стало врожайним для ринку вторинки. За даними консалтингової компанії SV Development, за жовтень на ринку готового житла столиці купили 2201 квартиру. А це на 117 більше, ніж у вересні. Таке зростання попиту обнадіяв господарів, і вони почали набивати ціну свого житла. “Я вже довгий час шукаю собі квартиру за невисокою ціною, а в цьому місяці побачив, що господарі почали піднімати ціни — і запанікував, — розповідає Андрій К. — Квартира, яка коштувала в середині минулого місяця $35 тис., вже коштує $37 тис. Схоже, почався обіцяний осінній зростання”.

Але експерти запевняють: ціни реальних угод не виросли. “Через осіннього збільшення попиту стали з’являтися пропозиції за завищеними цінами, — пояснює експерт сайту з нерухомості DOM.ria.ua Анатолій Топал. — Але покупці не погоджуються, і я теж не раджу цього робити. Люди зараз починають торгуватися одразу: вже на етапі телефонних переговорів просять скинути 10%. Так що завищити ціни у продавців не виходить”. Більше того, вони навіть змушені їх знижувати. Приміром, якщо порівняти нинішню ситуацію з початком року, то, за даними аналітичного порталу “Столична нерухомість”, виявиться, що ціни на вторинному ринку в середньому впали на 5%. А порівняно з жовтнем 2011-го — на 7%.

За прогнозами експертів, кінець листопада — початок грудня також запам’ятаються нам збільшеним попитом. “Я думаю, що можливе зростання кількості угод навіть на 30% порівняно з жовтнем, — припускає Анатолій Топал. — По-перше, почнуть укладати договори люди, які зараз тільки придивляються. До того ж перед Новим роком попит зростає традиційно”.

Інші експерти більш обережні в прогнозах. Вони очікують зростання попиту лише на рівні 10-15%. На думку директора ріелторської компанії “Золоті Ворота” Олексія Холмецького, на поспіх покупців вплинуть плани уряду змінити законодавство у сфері платежів. Справа в тому, що нас можуть зобов’язати робити всі великі покупки (зразок квартири або машини) не за готівку, а по безналу. “В цьому випадку доведеться платити за перерахування грошей з рахунку на рахунок, а це додаткові витрати”, — пояснює Холмецький.

“У листопаді кількість угод буде на 100-150 вище (тобто 2300-2350), ніж у жовтні, тому що таке зростання ми бачимо кожен місяць, і зараз немає передумов для зміни тенденції”, — прогнозує експерт компанії SV Development Сергій Костецький. Купувати менше в кінці року будуть у тому разі, якщо курс “бакса” все-таки піде в зростання. “Якщо курс буде 9 грн/$, ринок відреагує, — говорить Костецький. — Попит на квартири знизиться, і деякі господарі знімуть з продажу квартири. Але поки що передумов для цього немає”.

А ось нові правила реєстрації права власності на квартири можуть пожвавити попит. Справа в тому, що з 1 січня ця функція перейде від бюро технічної інвентаризації (БТІ) до Українського державного реєстру (Держреєстру). “Через це покупці вже починають побоюватися, що в січні ринок може завмерти, — говорить Олексій Холмецький. — Тому деякі з них намагаються укласти угоди до кінця цього року”. Втім, нововведень не потрібно боятися. “Навпаки, реєстрація спроститься, — заспокоює голова комітету з статистики та аналітики “Ліги експертів України” Андрій Гусельников. — Зараз після укладення договору купівлі-продажу у нотаріуса потрібно йти в БТІ і там реєструвати право власності. А з 2013-го ви зможете оформити його прямо у нотаріусів. До того часу вони будуть повністю готові і підключені до Держреєстру”.

З боку банків ринку нерухомості чекати допомоги як і раніше не варто. Через брак грошей для кредитів середня ставка по іпотеці, за даними компанії “КредитМаркет”, вже перевищила 28% річних. І лише співпраця з Державною іпотечною установою (ДІУ) дозволяє банкам видавати відносно доступні позики на квартири — за ставкою 15% річних. Але поки що вони — лише крапля в морі. Судіть самі: за словами голови правління ДІУ Валентина Рибачука, до кінця 2012-го кількість позик, рефінансованих ДІУ, досягне 1 тис. позик на рік. А це менше 100 в місяць.

А ось ціни, на думку експертів, рости не будуть. “Немає передумов Для подорожчання”, — вважає Костецький. Більш того, при певних умовах ціни можуть знижуватися. “Якщо, на ваш погляд, ціна завищена — торгуйтеся”, — радить Топал. “Хрущовки і гостинки продовжать дешевшати — на 0,5—1% до кінця року, — припускає Гусельников. — Адже покупці такого житла перебірливі. По-перше, вони зазвичай обмежені в коштах. По-друге, такі квартири — поганий спосіб зберегти гроші: вони морально і фізично старіють”. “Якщо хоч трохи виросте долар, ціни можуть лише знизитися”, — говорить Холмецький. А, на думку президента Асоціації фахівців з нерухомості України Сергія Злидня, при зростанні курсу потрібно стежити за первинкою. Якщо там ціни (у гривні) не зміняться, то на вторинному ринку (у доларах) підуть на спад.

НАЙДОСТУПНІШЕ: ПРОДАЖ

1-КІМНАТНІ

* $31 000 — Солом. р-н, вул. Виборзька, 24/13/4
* $38 000 — Солом. р-н, вул. м. Кривоноса, 21/12/4
* $38 000 — Поділ. р-н, вул. О. Теліги, 21/11/5

2 міс. тому найдешевшою була гостинка за $30 тис.

2-КІМНАТНІ

* $43 000 — Святош. р-н, вул. Гната Юри, 47/30/7
* $44 000 — Оболон. р-н, вул. Героїв Дніпра, 50/30/7
* $46 000 — Поділ. р-н, вул. Осиповського, 37/28/5

2 міс. тому найдешевшою була хрущовка за $49 тис.

3-КІМНАТНІ

* $67 000 — Оболон. р-н, вул. А. Попова, 51/38/5
* $68 500 — Дніпро. р-н, вул. Алма-Атинська, 59/41/5
* $70 000 — Солом. р-н, вул. Академіка Білецького, 58/39/6

2 міс. тому найдешевшою була квартира за $67 тис.