У 2013 році вартість споживчих кредитів істотно не зміниться, – експерти

У зв’язку з високими ставками за депозитами і попитом населення банки не будуть помітно знижувати вартість споживчих кредитів в цьому році, – прогнозують експерти. Банки будуть конкурувати в швидкості і зручності оформлення позик.

За словами експертів, висока вартість залучених депозитів не дозволить банкам знижувати ставки за споживчими кредитами в 2013 році. Якщо зниження середньої вартості і відбудеться, то лише завдяки акційними пропозиціями і несуттєво.

«Розмір ставок за кеш-кредитами безпосередньо залежить від вартості ресурсів, зокрема, ставок за вкладами населення. У зв’язку з тим, що ставки за вкладами у гривні залишаються на досить високому рівні, зниження ставок за кеш-кредитами малоймовірно», – говорить Катерина Федоровська, директор департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку .

«Певний тренд на зниження ставок може з’явитись у весняні місяці, враховуючи зростаючу конкуренцію серед банків і можливе зниження вартості залучення депозитної бази до цього часу. Основне зниження можна очікувати в рамках акційних пропозицій. В цілому можна прогнозувати зміна середньої ставки на ринку не більше 3-5 процентних пунктів протягом року», – прогнозує Максим Мироненко, керівник департаменту кредитування і депозитів роздрібного бізнесу Першого Українського Міжнародного Банку .

Роман Горбачов, заступник голови правління, начальник департаменту економіки, фінансів та контролю ризиків, Єврогазбанку , також вважає, що ставки за споживчими кредитами на 2013 рік вже сформувалися і будуть варіюватися в межах 5 п. п.

На думку експертів, банки будуть боротися за клієнтів, в першу чергу, неціновими умовами позик. «У сегменті кеш-кредитування клієнт оцінює, в першу чергу, привабливість умов кредитування: швидкість оформлення кредиту, мінімум необхідної документації, розстрочка платежу і т. д. і другорядне оцінює розмір ставки. Відповідно, конкуренція між банками в даному сегменті, у великій мірі, йде на рівні привабливості нецінових умов кредиту», – пояснює Антон Шаперенков, директор роздрібного бізнесу VAB Банку . «Основна конкуренція серед гравців ринку буде проходити в площині процесу та швидкості прийняття рішення, в якості системи оцінки ризиків і маркетингової подачі», – продовжує Дімітріс Панайотопоулос, заступник голови правління по споживчому кредитуванню та малому бізнесу Universal Bank .

Втім, не всі експерти згодні з такою думкою і чекають початку зниження ставок уже найближчим часом.

«Думаю, ставки за споживчими кредитами в поточному році знизяться. І цьому сприятиме кілька факторів. По-перше, вартість ресурсу в минулому році досягла піку і далі рости ставками вже нікуди. По-друге, стабілізувалася політична ситуація, спала напруга на валютному ринку. Тому НБУ вже не буде так жорстко пов’язувати ліквідність, що призведе до зниження вартості ресурсів. По-третє, зниження ставок за споживчими кредитами сприятиме зростання конкуренції, – вважає Ігор Дорошенко, голова правління Банку “Русский Стандарт”. – На ринку будуть з’являтися нові гравці, які будуть намагатися відрізати частку ринку. І найпростіший спосіб це зробити – вести цінову війну. Тому до початку сезонного зростання інтересу населення до споживчих кредитів в кінці лютого-березні можна очікувати зниження вартості споживчих кредитів на 3-5 п. п.».

Нагадаємо, за даними компанії «Простобанк Консалтинг » на 14 січня 2013 середні реальні ставки по споживчих кредитах складають, в залежності від терміну кредитування, 57-60% річних.