У 2013 році вартість кредитів в Україні зменшиться, – експерт

Сьогодні неможливо собі уявити життя без кредиту. Кожен третій житель України брав чи зараз є одержувачем позики. Кожна друга компанія – залучає кредитний капітал для розширення бізнесу. Звідси випливає, що питання про те, що буде відбуватися з кредитним ринком у наступному році, цікавить практично всіх.

Так що ж нас чекає? На це питання спробували відповісти фінансисти різних компаній і банків.

Зокрема, керівник проектів українського представництва консалтингової компанії ZEB Тарас Тищенко каже, що в першій половині наступного року вартість кредитів в Україні зменшиться. «На даний момент високі ставки обумовлені в т. ч. накопиченням ліквідності гравцями споживчого кредитування перед новорічним сплеском кредитної активності. Цей чинник перестане діяти вже на початку 2013 року», – зазначив експерт.

У той же час Тищенко звернув увагу на те, що високий рівень кредитних ставок на ринку обумовлений також очікуваннями девальвації після виборів. І цей фактор буде продовжувати діяти, поки курс долара не досягне рівноважного або поки тиск на курс не буде нейтралізовано. Тому хоча ставки знизяться, вони будуть залишатися досить високими.

Експерт Незалежної асоціації банків України, директор департаменту розвитку методології Українського кредитно-рейтингового агентства (UCRA) Діляра Мустафаєва стверджує, що в наступному році зростання проблемних заборгованостей спостерігатися не буде. «Банки активно працюють з проблемною заборгованістю: частина заборгованості продають або списують, частина реструктуризують. При видачі нових кредитів використовуються більш консервативні умови, ніж ті, які застосовувалися до початку кризи. Тому якість нових кредитів повинно бути краще, що також буде сприяти зниженню частки проблемної заборгованості у загальному кредитному портфелі», – зазначила фахівець.

У той же час старший аналітик ІК «Трійка Діалог Україна» Євген Гребенюк вважає, що, навіть якщо курс гривні знизиться на 15% (а цей варіант, на його думку, малоймовірний), таку девальвацію банківська система «перетравить» досить безболісно. «У разі девальвації на 15% обсяг проблемних кредитів збільшиться не більше ніж на 5 процентних пунктів, тобто до загальних кредитів», – резюмував експерт.

З цього можна зробити висновок, що кредитний ринок в наступному році залишиться практично таким же, як і в 2012. Трохи зменшаться ставки. Споживач кредитного продукту не буде доставляти незручностей невиплатами, оскільки масового кредитування населення, як це було кілька років тому – не буде. Хіба що, можливо, трохи продовжать терміни короткострокового кредитування малого і середнього бізнесу за фіксованими ставками.